Polskie „Camino de Vistula” – pierwszy wodny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela!

W Dobrzyniu nad Wisłą w diecezji płockiej zainaugurowano Camino de Vistula - pierwszy wodny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela.

Fot. Festiwal Wisły/Facebook

Wielka pielgrzymkowa trasa Europy

W Dobrzyniu nad Wisłą zainaugurowano Camino de Vistula – pierwszy wodny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. Z Torunia do Dobrzynia nad Wisłą dopłynęła figura św. Jakuba, poświęcona w Santiago de Compostela w Hiszpanii, która wcześniej drogą wodną docierała do wielu miejsca kultu św. Jakuba.

Mszy św. polowej w porcie przewodniczył bp Piotr Libera. Zaznaczył, że na Ziemi Dobrzyńskiej są kościoły poświęcone św. Jakubowi, płynie przez nią też Wisła, królowa polskich rzek. Staje się ona „pielgrzymim błękitnym szlakiem”. Camino de Vistula, odnowione dzięki staraniom wielu osób, jest kolejnym znakiem wielkiej pielgrzymkowej trasy Europy, jaką jest Camino de Santiago.

Wiślane camino jest zaproszeniem do refleksji nad życiem, do przemiany, do prawdziwego nawrócenia. Rzeka uczy człowieka, jak wytrwale dążyć do celu. Uczy jak mimo meandrów życia, mimo zapór, tam i przeszkód, nie dać się zatrzymać w ciągłym dążeniu do połączenia z „oceanem wieczności” – głosił hierarcha.

Reklama
Reklama

Stwierdził, że każde camino uczy, iż człowiek może wybrać drogę, ale miejsce i czas jej końca pozostają przed oczyma ludzkimi zakryte. Europa wzrastała w wierze – pielgrzymując. W XXI wieku pielgrzymie szlaki tętnią życiem, uczą wiary, otwierają na Boże lekcje, nawet tak trudne jak niedawna, zakończona tragicznie, pielgrzymka do do Medjugorie.

CZYTAJ: Powołana do służby pielgrzymom na Camino. Historia Kasi

Miłość najważniejszym drogowskazem w drodze

Bp Libera podkreślił, że na ziemi Bóg zamieszka w chwale, wtedy, kiedy życie osobiste, społeczne, codzienność będą przeżywane z poszanowaniem przykazań, zwłaszcza z pierwszym i najważniejszym przykazaniem – przykazaniem miłości. Ono jest postawione jako drogowskaz, jako znak najważniejszy, nie tylko na Camino de Vistula, ale przede wszystkim na Camino Celeste, na Camino della Vita – to znaczy, w drodze ku niebu, w drodze przez życie.

Reklama
Reklama

By życie nie stało się „martwą rzeką”

Przestrzegł przed unikaniem konkretnych czynów, unikaniem niesienia ciężarów, wywyższaniem się, karmieniem własnego ego, rozpychaniem się łokciami, uczestnictwa w wyścigu szczurów. Dodał, że życie przeżywane w takim stylu, w zakłamaniu, prowadzi donikąd. Takie życie stanie się z czasem „niczym port, do którego nie zawija żaden statek”. Taki żywot jest jak „martwa rzeka, w której nie ma życia”.

Po Mszy św. wszyscy przeszli w procesji z wiślańskiego nadbrzeża do Jakubowego Podzamcza, gdzie bp Piotr Libera poświęcił kapliczkę, zbudowaną dla figury św. Jakuba.

Skąd wziął się pomysł na „Camino de Vistula”?

Camino de Vistula powstała z inicjatywy Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej i Pracowni Szlaku Św. Jakuba przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uroczystość w Dobrzyniu nad Wisłą zorganizował samorząd miasta i gminy Dobrzyń nad Wisłą z burmistrzem Piotrem Wiśniewskim, parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z ks. dr. Arturem Janickim i społecznym komitetem organizacyjnym.

Reklama

ZOBACZ: Niezwykła historia zaręczyn podczas Camino. „Czas na życiowe Camino”

Nadwiślańska Organizacja Turystyczna i Pracownia Szlaku Św. Jakuba przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu podjęły się w 2021 roku odtworzenia i inauguracji Camino de Vistula – pierwszego wodnego szlaku do Santiago de Compostela. Dzięki zaangażowaniu oraz wsparciu licznych środowisk i osób prywatnych była możliwa realizacja tej inicjatywy.

Figura Św. Jakuba, dar Włóczków Krakowskich dla mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą, wykonana przez artystę Henryka Tomczaka, popłynęła w inauguracyjnym Flisie Św. Jakuba Wisłą z Krakowa do Gdańska. Na trasie nawiedzono większość miejsc związanych z kultem św. Jakuba oraz uczestniczono w Festiwalu Wisły. Była to ważna forma popularyzacji idei Camino oraz szeroko pojętej tradycji wodniackiej.

Wiosną 2022 roku, na statku żaglowym „Pogoria” kontynuowano wędrówkę z figurą św. Jakuba. Przez porty Danii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii zawieziono ją do hiszpańskiej A Corunii w Galicji. 15 lipca ruszała autokarowa piesza pielgrzymka, aby 25 lipca, na odpust Jakubowy, dotrzeć do Grobu Apostoła w Santiago de Compostela. Po powrocie do Polski, figura na krótko trafiła do Sanktuarium Jakubowego w Toruniu, aby 20 sierpnia przypłynąć wraz z pielgrzymami do Dobrzynia nad Wisłą.

Spopularyzować pradawną trasę pielgrzymkową

Figura św. Jakuba pokonała całą dawną drogę wodną z Krakowa do Santiago, a ostatecznie wróciła do Dobrzynia nad Wisłą i stanęła w przygotowanej dla niej kapliczce na Jakubowym Podzamczu. Jest widomym znakiem tego, że dawny szlak pielgrzymkowy – Camino de Vistula – został przywrócony i zaprasza.

Nadwiślańska Organizacja Turystyczna chce przypomnieć, przywrócić i spopularyzować tę pradawną trasę pielgrzymkową. Wisła od średniowiecza była wielką arterią komunikacyjną, po której pływały tysiące statków, łodzi i tratew. Dziś rzeka wraca do życia, następuje wielki powrót Polaków nad Wisłę. Coraz więcej na rzece tradycyjnych łodzi i statków. Flisy z Krakowa do Gdańska są coraz popularniejsze.

KAI,zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę