Nasze projekty

Biskupi o synodzie: mamy przyjrzeć się w jaki sposób razem budujemy wspólnotę Kościoła

„Tym razem papież Franciszek pragnie, aby w synodalnym doświadczeniu uczestniczyli nie tylko biskupi. Do pójścia wspólną drogą rozeznania woli Bożej zaprasza wszystkich" - piszą polscy biskupi w liście przed XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów.

fot. EpiskopatNews

Biskupi w liście pasterskim wyjaśniają, że słowo „synod” oznacza podążanie wspólną drogą. Synody były przez wieki podstawowym sposobem podejmowania kościelnych decyzji. Najpierw apostołowie a potem biskupi, jako ich następcy zbierali się, aby pod tchnieniem Bożego Ducha rozeznawać, jaka jest wola Boża względem Kościoła.

„Tym razem papież Franciszek pragnie, aby w synodalnym doświadczeniu uczestniczyli nie tylko biskupi. Do pójścia wspólną drogą rozeznania woli Bożej zaprasza wszystkich – bo wszyscy przez chrzest i bierzmowanie otrzymali Ducha Świętego, a w Eucharystii karmią się jednym Ciałem Żyjącego Pana” – piszą biskupi.

Jak podkreślają, wszyscy budują Mistyczne Ciało Chrystusa, czyli Kościół i są za niego współodpowiedzialni. Biskupi podkreślają, że papież Franciszek chce, aby styl wspólnotowego rozeznawania stał się stałą praktyką Kościoła.

Reklama

„W czasie synodu mamy przyjrzeć się temu, w jaki sposób razem, duchowni i świeccy, budujemy wspólnotę Kościoła”

Synodalne prace potrwają dwa lata i będą podzielone na etapy: diecezjalny, w przyszłym roku kontynentalny, a w 2023 – powszechny. Jak informują biskupi, wkrótce parafie powinny otrzymać szczegółowe informacje na temat przebiegu diecezjalnego etapu synodu, który potrwa przez kilka najbliższych miesięcy.

Biskupi wskazują, że „w czasie synodu mamy przyjrzeć się temu, w jaki sposób razem, duchowni i świeccy, budujemy wspólnotę Kościoła, począwszy od najmniejszej parafii”. „Głosy z synodalnego dialogu we wspólnotach lokalnych trzeba będzie zebrać, podsumować, przekazać dalej” – czytamy w liście.

Reklama

„Nie trzeba jednak czekać na wytyczne organizacyjne, by zacząć rozmawiać. Można zacząć od wspólnot rodzinnych i dialogu małżeńskiego. Można porozmawiać z sąsiadami, czy koleżankami i kolegami z pracy. Można już włączyć pytanie o to, jak wspólnie szukamy woli Bożej, w tematy spotkań wspólnot parafialnych, zakonnych, diecezjalnych” – piszą biskupi.

Zaznaczają, aby z rozmów synodalnych nie wykluczać nikogo. „Synodalne podejście musi zachowywać wrażliwość na włączenie do rozmowy wszystkich, nie wiadomo bowiem, przez kogo Duch Święty zechce przemówić” – dodają.

„Warto zapytać samego siebie: czy inni, patrząc na nasze życie, mogą zobaczyć w nim odbicie Chrystusa-Sługi”

Za papieżem Franciszkiem biskupi wskazują, aby zanim „zabierzemy się za jakiekolwiek reformy” zrobić sobie rachunek sumienia z tego, jak ze sobą rozmawiamy, jak nawzajem się słuchamy i jak rozeznajemy wolę Bożą.

Reklama

Zwracają uwagę na to, że najpierw warto zapytać samego siebie: czy inni, patrząc na nasze życie, „mogą zobaczyć w nim odbicie Chrystusa-Sługi, czy raczej widzą tylko kogoś nieustannie zatroskanego o własną pozycję i własne sprawy, ciągle oburzonego na drugich, szczelnie zamkniętego w swoim mikroświecie?”.

„I dalej: co można zobaczyć, patrząc na życie naszych kościelnych wspólnot: Chrystusa pochylonego w służbie najsłabszym, czy zatroskanie o wizerunek instytucji, walkę o zwycięstwo takiej czy innej opcji duszpasterskiej, a nawet politycznej?” – podkreślają.

Biskupi zachęcają wszystkich do wzywania na modlitwie Ducha Świętego, aby towarzyszył wszystkim synodalnym rozmowom. Żeby – jak piszą – „podpowiadał, jak włączać do dialogu tych, którzy trzymają się z boku, albo którzy zostali zepchnięci na peryferie naszych wspólnot. Żeby otwierał nam serca na to, co mają do powiedzenia inni. Żeby uczył słuchania cierpliwego, empatycznego, wytrwałego oraz mówienia pokornego i odważnego zarazem”.

„Nie ma jednak lepszego sposobu na odbudowę zaufania, jak spotkanie”

Zachęcają też do próby szczerej rozmowy, nawet w tych wspólnotach, gdzie zaufanie zostało z jakiegoś powodu nadszarpnięte. „Nie ma jednak lepszego sposobu na odbudowę zaufania, jak spotkanie, bycie razem, cierpliwy dialog, któremu towarzyszy świadomość Bożej obecności” – piszą biskupi.

Uroczyste otwarcie XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” będzie miało miejsce 9 i 10 października w Rzymie. Na etapie diecezjalnym rozpocznie się ono 17 października.

kh/BP KEP/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja