Nasze projekty

„Dowód” św. Anzelma

Coś, ponad co nic większego nie może być pomyślane, nie może być jedynie w ludzkim intelekcie i musi istnieć w rzeczywistości

Reklama

Św. Anzelm, arcybiskup Canterbury (żyjący w XI wieku) przedstawił przedziwny argument za istnieniem Boga, który do dziś szokuje i powoduje logiczny zawrót głowy. Anzelm zaproponował błyskotliwie lapidarną i dość trafną definicję Boga, a brzmi ona: „coś, ponad co nic większego nie można pomyśleć”. Na razie wszystko jest OK, zobaczmy jednak, jakie wnioski wyciągnął z tego Anzelm. Jeżeli coś, ponad co nic większego nie może być pomyślane, znajdowałoby się tylko w ludzkim intelekcie (tzn. jeśli byłoby tylko pojęciem), to de facto nie byłoby tym, ponad co nic większego nie może być pomyślane, bo istnienie takiego czegoś w rzeczywistości jest właśnie czymś większym, niż ludzka myśl. A zatem coś, ponad co nic większego nie może być pomyślane, nie może być jedynie w ludzkim intelekcie i musi istnieć w rzeczywistości.

Wyobrażam sobie teraz minę Czytelnika i głuchą ciszę jaka zapadła w Jego myślach… Przytoczona konstrukcja myślowa i logiczna wybudzała w zdumienie i kontrowersje najtęższe umysły kolejnych pokoleń, aż do współczesności. Pozostawię ten argument bez komentarza, aby każdy na własną rękę spróbował zrozumieć, o co chodziło Anzelmowi.


Zobacz pozostałe z 7 dowodów na istnienie Boga >>>

Reklama

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę