Nasze projekty

Rozpoczynają się 16. Dni Tischnerowskie

„Drogi wolności” – pod takim hasłem będą przebiegały 16. Dni Tischnerowskie, które w dniach 20-23 kwietnia odbędą się w Krakowie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie amerykański historyk Timothy Snyder

Reklama
program_dnitischnerowskie
Program 16. Dni Tischnerowskich. Kliknij, aby pobrać program w formacie .PDF

„Powinniśmy wrócić do Tischnera, bo w gruncie rzeczy nie mieliśmy, nie mamy myśliciela, który by powiedział nam tyle, co on. I od czasu jego odejścia nikt niczego mądrzejszego nam nie powiedział. A myślę, że trochę zapominamy to, co nam powiedział, więc dobrze jest tego na nowo poszukać” – mówi Anna Karoń-Ostrowska z Instytutu Myśli Józefa Tischnera, który współorganizuje 16. Dni Tischnerowskie.

Temat przewodni tegorocznych Dni Tischnerowskich brzmi: „Drogi wolności”. W programie wydarzenia znalazły się aż cztery debaty poświęcone temu zagadnieniu. Pierwsza z nich to nowość: spotkanie z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im ks. Józefa Tischnera z lat ubiegłych, które zaplanowano już w pierwszy wieczór (20 kwietnia). W debacie zatytułowanej „Nieszczęsny dar wolności” udział wezmą: s. Barbara Chyrowicz SSpS, filozofka specjalizująca się w problematyce etycznej, Janina Ochojska, założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, oraz Piotr Kłodkowski, politolog i znawca Orientu. Dyskusję moderować będzie Łukasz Tischner.

Reklama

W kolejnych dniach (21 i 22 kwietnia) zaplanowano dyskusje o charakterze bardziej naukowym: „Współczesne wizje wolności”, „Wolność sumienia a autorytet Kościoła”, „Wychowanie a wolność”. W debatach udział wezmą filozofowie, psychologowie, pedagodzy, duszpasterze i prawnicy, m.in. o. Jan Andrzej Kłoczowski, Tadeusz Sławek, Bogusław Śliwerski, Karol Tarnowski, o. Ludwik Wiśniewski i Andrzej Zoll.

Reklama
timothy_snyder_2_materialy_prasowe
Timothy Snyder

Gościem głównym 16. Dni Tischnerowskich będzie amerykański historyk Timothy Snyder, wykładowca Uniwersytetu Yale i członek Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, autor bestsellerowych książek „Skrwawione ziemie” i „Czarna ziemia”, w nowatorski sposób opisujących dwudziestowieczne systemy totalitarne. Wykład gościa głównego odbędzie się w piątek 22 kwietnia, a po nim przewidziano „Jaskinię filozofów”, w której obok Timothy`ego Snydera zasiądą: historyk Wojciech Roszkowski, filozof i socjolog Paweł Śpiewak oraz filozof Zbigniew Stawrowski, a rozmowę moderować będzie Dominika Kozłowska.

W programie Dni nie zabraknie Mszy św. w intencji ks. prof. Józefa Tischnera i przeglądu filmów (20 kwietnia), Jacek Romanowski przeczyta fragmenty „Etyki solidarności” w ramach cyklu „Czytamy Tischnera” (21 kwietnia), a w ostatnim dniu imprezy (23 kwietnia) odbędą się Warsztaty Filozoficzne Młodych i wręczenie Nagrody Znaku i Hestii im ks. J. Tischnera połączone z koncertem „Poeci Tischnera” z udziałem m.in. Ewy Kaim i Iwony Konieczkowskiej.

Reklama

Główny program Dni wzbogacony zostanie tradycyjnie przez Strefę Tischnera, w ramach której odbędzie się m.in. pokaz filmu o wojnie w Syrii, dyskusja o tym, co można zrobić, by przerwać tę wojnę, i wspierająca działania polskich organizacji humanitarnych akcja „Przepisuję ten wiersz” (14 kwietnia), a także lekcje czytania Tischnera dla młodzieży (20 kwietnia), zajęcia z cyklu „ Pofilozofuj-my” dla najmłodszych (17 kwietnia) oraz dodatkowe spotkanie z Timothy`m Snyderem (23 kwietnia). Wszystkie wspomniane imprezy odbywać się będą w ramach Strefy Tischnera w budynku Radia Kraków przy al. Słowackiego, a akcja „Przepisuję ten wiersz” dodatkowo w – także objętej Strefą – księgarnio-kawiarni „De Revolutionibus” na ul. Brackiej.

Organizatorami 16. Dni Tischnerowskich są Instytutu Myśli Józefa Tischnera, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz wydawnictwo Znak.

Wszystkie imprezy – zarówno w Strefie Tischnera, jak i w trakcie trwania Dni Tischnerowskich – są bezpłatne. Na niektóre (wykład głównego gościa i wręczenie Nagrody Tischnera) przygotowano zaproszenia, które będą do odebrania w różnych punktach miasta.


 

Szczegóły na stronie: Tischner.pl


pra / Kraków

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę