Nasze projekty
Fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube

Jak powstaje olej Krzyżma? [VIDEO]

Przeciętny wierny rzadko ma okazję - o ile w ogóle - zobaczyć, jak powstaje olej Krzyżma i inne oleje, używane przez Kościół w różnych sakramentach.

Reklama

Archidiecezja łódzka przygotowała wideo, w którym pokazuje i wyjaśnia ten wcale nie skomplikowany proces.

Czy Krzyżmo ma coś wspólnego z krzyżem?

Wbrew podobieństwu brzmienia słowo to nie ma związku ze słowem „krzyż”. Brzmi podobnie, ponieważ to polska kalka językowa łacińskiego słowa „chrisma”, oznaczającego „olej do namaszczeń” (od greckiego khriein – namaszczać).

CZYTAJ: Symbole Wielkiego Czwartku. Jak je rozumieć?

Reklama

Czym jest olej Krzyżma?

Olej Krzyżma jest jednym z trzech poświęconych olejów używanych w liturgii Kościoła. Wszystkie święci się właśnie w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma odprawianej zawsze rano w katedrze miejsca przez biskupa i kapłanów danej diecezji. Ich symbolika jest bardzo głęboka, nawiązują bowiem do starotestamentalnej praktyki namaszczania.

To tradycja jeszcze starotestamentalna stosowana w 3 przypadkach: przy powoływaniu proroka, króla i kapłana. Zawsze stosowano tu olej wonny, synonim substancji drogocennej, wskazujący na wyjątkowy charakter namaszczanej osoby i jej funkcji.

Trzy funkcje, przy których namaszczenie takim olejkiem się stosowało spotykają się w osobie Chrystusa (Namaszczonego) – Kapłana, Proroka i Króla. Przywołuje się je również podczas obrzędu Chrztu św., gdzie przypomina się, że od Chrystusa tę godność mają wszyscy ochrzczeni.

Reklama

Czym jest Msza Krzyżma?

Nienależąca do Triduum Paschalnego Msza Krzyżma to zatem uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa, w czasie której poświęca się oleje do namaszczeń używane w sakramentach: Chrztu, Bierzmowania i Kapłaństwa.

ZOBACZ: Sakramenty to nie magia

Jak powstaje olej Krzyżma?

Bazą do powstania olejów jest… zwykła oliwa z oliwek, w przypadku Krzyżma dodatkowo wzbogacona o jeszcze jeden składnik.

Reklama

Podczas Mszy Krzyżma zostają poświęcone oleje w osobnych bańkach. Przepisy mówią, że muszą to być oleje roślinne, a jeden z nich – właśnie „krzyżmo” ma być wonny. Najczęściej używa się tu oliwy z oliwek w wersji wonnej – z dodatkiem olejku eterycznego, zwykle różanego. Ten pachnący olej jest używany przy sakramencie Chrztu św.

Powstawanie olejów liturgicznych pokazuje i wyjaśnia na filmie ks. Hubert Kempiński, ceremoniarz biskupi archidiecezji łódzkiej.

W tekście wykorzystano fragmenty artykułu: Wielki Czwartek. Nie przegap w Liturgii

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę