Nasze projekty
Aneta Liberacka

Zdolny, szczęśliwy, bezpieczny

Genialny chłopak. Taki rodzi się jeden na milion. Czytając książki natychmiast je zapamiętuje. Zna wszystkie przepisy prawa, historię, literaturę. Dowodzi twierdzeń, które spędzają sen z powiek największym matematykom.

Reklama

Niestety wychował się w rozbitej rodzinie. Dom pełen agresji, wprowadzonej wraz z wprowadzeniem się ojczyma. Zmarnowane dzieciństwo. Jedyny plan na życie to fizyczna praca, alkohol i uliczne bójki, komuś trzeba przecież przyłożyć, żeby poczuć się lepiej…

Na szczęście w tym przypadku talent zostaje zauważony. Chłopak dostaje szansę. Trafia pod skrzydła najlepszego matematyka i psychologa. Jego los się odwraca i wszystko kończy się dobrze. To historia Wiliama Huntinga – granego przez Matta Damona – w filmie “Buntownik z wyboru”.

Kadr z filmu „Buntownik z wyboru”

Takie życiorysy – może nie aż genialnych dzieci, ale ludzi z wielkim potencjałem – zna każdy z nas. Dzieci zdolniejsze od nas. Wywołujące w podstawówce zazdrość tym, jak szybko coś “łapią”. Dzieci, które nie miały tyle szczęścia, by urodzić się w “dobrej” rodzinie. W rodzinie, w której rodzice zapewniają miłość, ciepło i bezpieczeństwo. Ci nasi koledzy gdzieś tam żyją i gdy ich po latach spotykamy proszących o “parę groszy, bo zabrakło do wina” przychodzi refleksja: jak to dobrze, że mieliśmy taki dom.

Reklama
Reklama
Tylko w bezpiecznym środowisku dziecko może spokojnie rozwijać się, tworzyć, budować relacje i swoje przyszłe szczęśliwe życie.

Bezpieczeństwo. Najbardziej pożądane w życiu małego człowieka obok miłości zapewnienie. Tylko w bezpiecznym środowisku dziecko może spokojnie rozwijać się, tworzyć, budować relacje i swoje przyszłe szczęśliwe życie. Bezpieczne środowisko to jednak nie tylko spokojny, ciepły dom. Bezpieczne środowisko to zainteresowanie. Poczucie bezpieczeństwa – które tak bardzo wpływa na całe życie to także poświęcony nam w dzieciństwie czas – to zainteresowanie naszymi sprawami. To poczucie, że nie jestem sam. Nie uciekam wtedy w jakieś “zastępowacze” typu gry, społeczności w internecie, złe towarzystwo, w którym próbuję zabłysnąć i dorównać.

Każdy człowiek, to jak będzie żył, kim będzie, jak się rozwinie, kształtuje się w dzieciństwie. Budowa człowieka i jego rozwój zaczyna w momencie urodzenia. To, jak będzie wyglądał świat, ludzie, którzy w nim żyją zależy w pierwszej kolejności od rodziców, w następnej od nauczycieli a potem od nas wszystkich – od społeczeństwa, od tych małych środowisk, które albo go zaakceptują albo odrzucą.

To, jak będzie wyglądał świat, ludzie, którzy w nim żyją zależy w pierwszej kolejności od rodziców, w następnej od nauczycieli a potem od nas wszystkich.

Reklama
Reklama

Dlatego tak ważne są dyskusje na ten temat, programy wspierające dialog w rodzinach, profilaktyka zachowań tak zwanych ryzykownych (o których opowiada pan Andrzej Koc). Powinniśmy mieć świadomość tego, w jaką stronę prowadzi brak zainteresowania czym zajmują się w wolnym czasie nasze dzieci, brak rozmów, brak bycia dla nich. Jacy jesteśmy dla świata jeśli tylko ciągle żyjemy w biegu, wszystko i wszystkich traktujemy powierzchownie? Nie interesując się innymi ludźmi, stajemy się sami dla nich zagrożeniem.

Zapraszam Państwa do wydania o bezpieczeństwie w działaniu. Zapraszam także na konferencję na ten temat, która odbędzie się już w najbliższą sobotę, 17 listopada, w Opolu.


W tym numerze:

Reklama

• Konferencja „Bezpieczeństwo w działaniu” już 17 listopada


• Zapisy na konferencję


• Goście konferencji


• Jak uchronić dzieci przed złymi decyzjami?


• Rodzina to podstawa bezpieczeństwa


• Metobank czyli Bank Metod Profilaktycznych


• Święty Dobry Łotr. Patron więźniów


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite