Nasze projekty

Duch Święty. Obrońca. Rzecznik. Opiekun. Przyjaciel

Każdy na swój sposób próbuje poukładać sobie po ludzku, na miarę swoich możliwości prawdę wiary o Trójcy Świętej. I chyba największy problem mamy z Duchem Świętym...

Reklama

Myśląc tylko horyzontem ziemskiego życia, mamy jakieś wyobrażenie Boga Ojca, który jest Władcą Świata, Wszechmocnym Królem, który jest wszędzie, który nas stworzył… Jesteśmy także w stanie sobie wyobrazić, że nasz Wszechmogący Bóg, posłał swojego Syna Jezusa, aby stał się naszym Odkupicielem, by stał się – jak my – człowiekiem i wziął na siebie nasze winy. Nasze ludzkie rozumy taki obraz Boga Ojca i Syna Bożego, mogą jakoś pojąć, jednak Trzecia Osoba Trójcy Świętej jest dla nas chyba największą Tajemnicą. Ciężko ogarnąć myślą i jakoś złapać w nasze ziemskie wyobrażenia Kim jest Duch Święty. 

W filmie “Chata”, powstałym na podstawie książki Williama Poula Younga, główny bohater spotyka Trójcę Świętą w postaci: Boga Ojca – w ciele dobrej, ciepłej, troskliwej kobiety (czyli wybija nas zupełnie z myślenia o Bogu, jako Starszym Mędrcu z brodą); Jezusa w ciele młodego mężczyzny i Ducha Świętego w postaci młodej tajemniczej dziewczyny. Bohater filmu w pewnym momencie zwraca się do “Jezusa”: – Rozumiem, że jesteście jednością, ale najbardziej lubię, kiedy jestem przy Tobie. – Pewnie dlatego, że jestem człowiekiem – odpowiada “Jezus”. I dalej opowiada, że Duch Święty jest siłą twórczą, działaniem, tchnieniem życia, jest Jego duszą, że nie da się oddzielić w żaden sposób Ducha Świętego od Jezusa. Dla bohatera filmu, podobnie jak dla nas Duch Święty pozostaje jednak największą tajemnicą.

Screen: YouTube/Monolith Films

Reklama

Tymczasem, jak można przeczytać u wielu biblistów, Duch Święty, jako Paraklet, czyli nasz Pocieszyciel jest dla nas wszystkim, co przynosi radość i szczęście. To Ktoś, kto jest powołany, aby być u naszego boku i stawać w naszej obronie. Duch Święty – jak pisze Roman Zając w artykule >>> Kim jest Duch Święty? – to nasz obrońca, adwokat, doradca, rzecznik, asystent, pomocnik, opiekun. W starożytności – jak pisze Maria Miduch (>>> Zacznijmy od Ducha) – „paraklet” to była funkcja w sądzie związana z obroną oskarżonego, która polegała na tym, że Paraklet nic nie mówił, a tylko stał obok i swoim autorytetem ręczył za oskarżonego, przykrywając jego winę. To powodowało, że oskarżony, posiadający Parakleta, nie był uznawany za winnego i skazywany. Mamy więc zawsze za sobą największego obrońcę. Przyjaciela, który jest z nami zawsze i zawsze po naszej stronie. Ręczy za nas swoim autorytetem i swoją sprawiedliwością.

Jeśli ktoś wnikliwie śledzi w Piśmie Świętym życie Jezusa, życie Maryi, Józefa, wie, że w każdej chwili w najważniejszych momentach ich życia, zawsze jest wspomniany Duch Święty. On jest zawsze. Tak jak zawsze po prostu był w każdej chwili życia Świętej Rodziny, tak zawsze jest z nami.

Jednak pomimo tego, że w nas mieszka, ciągle czujemy wielką tęsknotę za Nim, ciągle Go na różne sposoby wzywamy: “Przybądź Duchu Święty”, “Przyjdź Duchu Święty, ja pragnę”, “Przyjdź i rozpal nas”. Prosimy Go, by przyszedł oświecić nasze myśli, zapalić nasze serca, utwierdzić w wierze, uświęcić życie – jak mówią słowa nowenny.

Reklama

Duch Święty to tchnienie naszego życia. Jest z nami zawsze, zwłaszcza w najważniejszych momentach naszego życia, w Litanii do Ducha Św. mówimy, że jest tym: który odrodził nas w wodzie Chrztu świętego, który nas umocnił w Sakramencie Bierzmowania, który nas uczy prawdziwej pobożności, jest źródłem radości, strażnikiem sumień naszych, dawcą mądrości i rozumu, rady i męstwa, umiejętności i pobożności i wreszcie dawcą wiary, nadziei i miłości.

Słuchajmy więc zawsze głosu Ducha Świętego, który w nas mieszka.

Reklama

W oczekiwaniu na Święto Zesłania Ducha Świętego, zapraszam do wydania o Duchu Świętym.


 

W tym numerze:

 

Dary Ducha. Cykl ks. Grzegorza Ogorzałka


 Charyzmaty codzienności


Kim jest Duch Święty? 7 biblijnych faktów


„Przypadki” Ducha Św., które zmieniają życie


Zacznijmy od Ducha


Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego


Tymczasem 40 lat temu. Duch, który „odmienił oblicze ziemi”


Wartościowe książki o Duchu Świętym


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę