Nasze projekty

Abp Stankiewicz: Debaty „między miłosierdziem a prawdą”

Debaty synodalne odbywają się w kluczu: `między miłosierdziem prawdą` - powiedział abp Zbigniew Stankiewicz. „Wiadomo, że Kościół musi być miłosierny wobec grzeszników, ale - aby miłosierdzie mogło być zastosowane - grzesznik musi uznać swój grzech. Nie możemy odstępować od prawdy. Szukamy zatem metody, w jaki sposób połączyć miłosierdzie z prawdą” – zaznaczył abp Stankiewicz.

Reklama

Metropolita Rygi reprezentujący łotewski Kościół na odbywającym się w Watykanie synodzie biskupów na temat małżeństwa i rodziny powiedział, że we współczesnym świecie jest możliwe głoszenie Ewangelii z czym się łączy „nawrócenie języka”. „Nie możemy mówić do ludzi niewierzących żargonem teologiczno-filozoficznym” – zaznaczył.

Swoje synodalne wystąpienie metropolita Rygi ujął w trzech punktach. Po pierwsze docenił to, co wartościowe w Kościele katolickim w Niemczech. Wskazał na dom modlitwy w Augsburgu, gdzie ludzie codziennie modlą się przez 24 godz. na dobę. „Jestem zbudowany jak w sekularyzowanym kraju można wzbudzić głód Boga i poczucie sacrum. Wokół tego modlitewnego ośrodka co roku gromadzi się coraz więcej ludzi. Jest ich już kilka tysięcy” – powiedział abp Stankiewicz.

W drugim punkcie swojego wystąpienia arcybiskup podkreślił, że sumienie subiektywne należy szanować, ale nie można odstępować od prawdy obiektywnej. „Zadaniem duszpasterzy jest głosić prawdę i wskazywać człowiekowi, który w swoim sumieniu subiektywnym może czuć się usprawiedliwiony, jaka jest prawda obiektywna i nauczanie Kościoła. Nie możemy na ten temat milczeć, gdyż człowiek po rozwodzie żyjący w kolejnym związku, czy aktywny homoseksualista może się poprzez usprawiedliwienie płynące ze swego subiektywnego sumienia usprawiedliwiać i nie widzi przeszkód, żeby np. przystępować do komunii św.” – powiedział metropolita Rygi i dodał: „Musimy takim osobom mówić prawdę nie poniżając ich i w duchu miłości”. Ponadto abp Stankiewicz mówił o dynamicznie rozrastającym się na Łotwie katolickim ruchu „Spotkania małżeńskie”.

Reklama

Arcybiskup podkreślił, że Kościół musi być twórczy w ewangelizacji współczesnego człowieka i podane przez niego dwa przykłady „domu modlitwy” i ruchu „Spotkania małżeńskie” pokazują, że sytuacja nie jest beznadziejna, że „Bóg jest większy niż nasze problemy”.

Przypomniał, że Łotwa jest bardzo zsekularyzowanym krajem, ale Kościół stale prowadzi dialog ze społeczeństwem i m. in. za to abp Stankiewicz został nagrodzony tytułem w ub.r. „Europejczykiem roku”, całkowicie świeckim wyróżnieniem. „Jeśli mówisz do zsekularyzowanego społeczeństwa zrozumiałym językiem, to ludzie chętnie słuchają” – zaznaczył abp Stankiewicz. Pokreślił, że siłą łotewskiego Kościoła jest też zaangażowanie w dialog ekumeniczny. Na Łotwie mniej więcej po równo rozkłada się liczba katolików, prawosławnych i luteran. „Mówimy jednym głosem co do kwestii aborcji, związków homoseksualnych i wszystkich innych ważnych kwestii moralnych. Efektem tego jest to, że w 2005 r. wpisano do konstytucji Łotwy, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. Ponadto w tym roku parlament uchwalił ustawę o zakazie amoralnej propagandy w szkołach m. in. ideologii gender” – podkreślił abp Stankiewicz.

Metropolita Rygi podkreślił, że we współczesnym świecie jest możliwe głoszenie Ewangelii z czym się łączy jego zdaniem „nawrócenie języka”. „Nie możemy mówić do ludzi niewierzących żargonem teologiczno-filozoficznym. Chodzi nam o preewangelizację, aby przygotowywać drogę dla Ewangelii, gdyż mamy jeszcze do czynienia z wieloma przesądami i schematami myślenia z czasów komunistycznych” – powiedział abp Stankiewicz.

Reklama

Mówiąc o przesłaniu, jakie powinno popłynąć z Synodu arcybiskup powiedział: „Przed jego obradami poszedłem się pomodlić. Poczułem wtedy też, że cały Kościół się modli za synod. Duch św. nie pozwoli, aby Kościół wszedł na błędną drogę i poprowadzi go we właściwym kierunku”.


tom (KAI/Salve TV Rzym) / Rzym

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite