Nasze projekty
Reklama
fot. Wikimedia

Św. Izydor z Sewilli – patron Internetu

Kandydaturę św. Izydora z Sewilli na patrona Internetu ponad dwadzieścia lat temu wysunęli katoliccy informatycy hiszpańscy, powołując się na głęboką wiarę, jak i na jego wielką mądrość. W swych dziełach powstałych w VI-VII w. stworzył on coś w rodzaju bazy danych, którą można by uznać za dalekiego praprzodka komputera i techniki obliczeniowej.

Św. Izydor urodził się ok. 556 r. w Sewilli w bardzo pobożnej rodzinie jako najmłodszy z czwórki rodzeństwa, które również zostało wyniesione na ołtarze. Byli to święci: Leander, Fulgencjusz i Florentyna. Szczególną rolę w wychowaniu Izydora odegrał najstarszy z braci – św. Leander, który jako arcybiskup rodzinnego miasta tak skutecznie zajął się wychowaniem najmłodszego brata, że ten nabrał nawyków stałego uczenia się i modlitwy. Po śmierci Leandra jego urząd w 601 r. przejął Izydor i aż do śmierci z wielką roztropnością i mądrością zarządzał tą jedną z najstarszych archidiecezji hiszpańskich.

ZOBACZ>>> Św. Kunegunda Luksemburska. Patronka Luksemburga, Niemiec i… ciężarnych kobiet

Najmądrzejszy człowiek w kraju

W czasie swego długiego życia nieustannie czytał i pogłębiał swoją wiedzę, wiele pisał, pozostawiając po sobie dużą liczbę dzieł, m.in. „Etymologiae” – pierwszy słownik encyklopedyczny na ziemiach hiszpańskich. W 20 księgach zawierał on hasła ze wszystkich znanych wówczas dziedzin nauki: matematyki, medycyny, historii oraz filozofii i teologii. Inną ważną pracą arcybiskupa była „Historia Wizygotów” – do dzisiaj jedna z najcenniejszych prac historycznych na ten temat. Pisał dzieła z dziedziny dogmatyki, egzegezy biblijnej, historii, dydaktyki i innych. Pozostawił po sobie też wiele żywotów sławnych ludzi swoich czasów.

Reklama

Już za życia cieszył się opinią najmądrzejszego człowieka w swoim kraju i jednego z najmądrzejszych w ówczesnej Europie, a jego biblioteka, którą nieustannie uzupełniał, była największa i najlepsza w Hiszpanii. Współcześni uważali go za pomost łączący starożytność z rozpoczynającymi się nowymi czasami – średniowieczem. Jego przykład oddziaływał na innych, którzy również przeznaczali wolny czas na naukę i czytanie pożytecznych książek.

PRZECZYTAJ>>> Apostoł, który zginął okrutną śmiercią męczeńską. Jaki był św. Bartłomiej?

św. Izydor – doktor Kościoła

Jako arcybiskup poświęcał wiele uwagi kształceniu i formacji duchowieństwa w swej archidiecezji, starał się, aby każda diecezja wchodząca w skład jego metropolii miała własne kolegium, przygotowujące przyszłych kapłanów. Było to na wiele stuleci przed Soborem Trydenckim, który w drugiej połowie XVI w. wydał podobne polecenia w sprawie zakładania seminariów duchownych w każdej diecezji.

Reklama

Gdy poczuł zbliżającą się śmierć, publicznie poprosił wszystkich diecezjan, aby wybaczyli mu wszystkie grzechy i błędy, jakich się dopuścił i prosił wiernych, aby modlili się za niego. Zmarł w wieku ok. 80 lat 4 kwietnia 636 r. w swym rodzinnym mieście. W tym dniu jest on do dzisiaj wspominany w kalendarzu rzymskim.

Izydora z Sewilli kanonizował w 1598 r. Klemens VIII, a Innocenty XIII – w uznaniu jego ogromnej wiedzy i wielkiego wkładu do rozwoju nauki katolickiej – ogłosił go 25 kwietnia 1722 r. doktorem Kościoła.

KAI, kw/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja