Dlaczego koniecznie musieliśmy być na Jasnej Górze

Kiedy Redakcja zapytała mnie, dlaczego musieliśmy być w niedzielę beatyfikacyjną na Jasnej Górze, chciałam odpowiedzieć jakoś tak zwyczajnie, że kiedy twój Przyjaciel przeżywa największe chwile swojego życia, to chcesz być blisko niego.

Reklama

Miało nas tam nie być. Wojtek w sobotę grał jeszcze koncert w Zakopanem, a ja z dzieciakami miałam być na weekendzie formacyjnym dla kolejnej grupy Baranków* 100 km na północ od Wrocławia. A tymczasem w czwartek w nocy spadł na nas mały Armageddon chorobowy. Jakieś podejrzane katary męczyły nasze przedszkolaki od ponad tygodnia, ale zamiast zanikać, niespodziewanie spotęgowały się i to dosłownie jednej nocy. Wśród ogólnego domowego rozbicia zaczęłam się zastanawiać – o co w tym wszystkim chodzi.

Kiedy już pogodziłam się z tym, że ten wyjazd koliduje z beatyfikacją, kiedy poświęciłam sporo energii na przygotowanie go i to w najgorszym z możliwych momentów w roku – na początku września, nagle miało się okazać, że to wszystko ma pójść na marne. Narastało we mnie dojmujące poczucie niezrozumienia. Piątek upłynął mi więc pod znakiem kołdry, szlafroka i gorącej modlitwy, żeby Baranki poradziły sobie beze mnie, a w sobotę… wszyscy zaczęli pomału wracać do życia.

Późnym popołudniem odważyłam się wysłać Wojtkowi plan obchodów beatyfikacyjnych na Jasnej Górze. Odważyłam się, choć wiedziałam, że wróci do nas w niedzielę nad ranem i na pewno ostatnią rzeczą, na jaką będzie miał ochotę, to znowu wsiąść za kierownicę. Kiedy o 3 w nocy wszedł do domu, powiedziałam mu tylko – „Ja Cię zawiozę, tylko proszę jedź z nami”.

Reklama
Reklama
fot. Stacja7

Jak pewna dwójka uratowała mi życie

Dlaczego tak bardzo chciałam być w niedzielę na Jasnej Górze? Bo dopiero całkiem niedawno zrozumiałam, co wydarzyło się w moim życiu 24 lata temu… Każdy z nas miał jakiś swój Damaszek. Moment Spotkania z Bogiem, który JEST i chce być MOIM Zbawicielem. Nie chcę opisywać tamtej chwili, pewnie nawet nie umiałabym tego zrobić, bo jak opisać namacalne doświadczenie chwały Bożej? Jedyne, co chciałabym o tym kluczowym momencie mojego życia powiedzieć, to to, że w jakiś przedziwny sposób w mój Damaszek zamieszana była pewna dwójka: Kard. Stefan Wyszyński i… Pani Jasnogórska.

Rekolekcje, na których pochwyciła mnie Miłość, zostały zorganizowane przez Ruch Pomocników Matki Kościoła. I to jest dość ciekawa sprawa, bo był to czas bardzo dużej popularności w Polsce Ruchu Światło – Życie. O Pomocnikach mało kto słyszał – ja na pewno nie. Ruch powstał z inicjatywy samego bł. Stefana Wyszyńskiego, a jego głównym założeniem jest całkowite zawierzenie Maryi po to, by wraz z nią nieść pomoc Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Wyjeżdżałam z tamtych rekolekcji z modlitwą oddania życia Maryi na ustach. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że jej autorem był również Prymas Wyszyński (pierwowzór tej modlitwy został napisany przez Prymasa w Stoczku Warmińskim w pierwszym roku jego uwięzienia. I to właśnie kartka z odręcznie napisanym przez Prymasa tekstem tej pierwszej modlitwy zawierzenia stanowiła podczas uroczystości beatyfikacyjnych jego relikwię). Przeczuwałam, że wydarzyło się w moim życiu coś fundamentalnie ważnego, ale równocześnie ogromnie się bałam, że mogę to wszystko stracić. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne…

Reklama
Reklama

Ściskałam zatem w ręku obrazek z tekstem modlitwy oddania życia Maryi i codziennie wieczorem powtarzałam „Matko Boża, Niepokalana Maryjo, Tobie powierzam ciało i duszę moją”. Mijały lata a moja dusza wzrastała ku przyjaźni z Chrystusem – uczyłam się chodzić Jego ścieżkami, uczyłam się słuchać Jego słów i z czasem zapomniałam o tamtej modlitwie zawierzenia. Jedyny ślad tamtych dni w moim życiu pozostał w ciągłej obecności różańca.

Na moim życiowym pokładzie pojawił się mąż, pierwsze, drugie, trzecie, czwarte i piąte maleństwo, a różaniec oplatał wszystkie te wydarzenia swoimi tajemnicami. Ale gdyby mnie ktoś zapytał jeszcze dwa lata temu, jaka jest moja duchowość, odpowiedziałabym z całym naciskiem, że Chrystusowa. A potem przyszło mi spotkać niezwykłą Osobę i nagle spojrzałam na te 24 lata w zupełnie inny sposób.

POLECAMY: Kobieta przesycona blaskiem – Matka Elżbieta Róża Czacka

Reklama

Ukryta Miriam

Stanisława Nowicka jest członkinią Instytutu Prymasa Wyszyńskiego od prawie 70 lat, naocznym świadkiem życia Błogosławionego Prymasa i psychologiem. Ponad 30 lat pracowała w Jasnogórskiej Poradni Życia Rodzinnego. Zaproponowano mi porozmawianie z nią o małżonkach. Podczas naszej rozmowy powiedziałam, że moja przygoda z Chrystusem zaczęła się od rekolekcjach Pomocników Matki Kościoła i od modlitwy ofiarowania życia Matce Bożej na własność.

Chciałam to tylko zasygnalizować, tak, żeby znaleźć z moją Rozmówczynią, zwaną przez wszystkich mieszkańców Jasnej Góry po prostu Stenią, wspólną płaszczyznę. Bardzo zaskoczyło mnie to, co usłyszałam w odpowiedzi: „I co? Na długo się ukryła?”. Po skończonym wywiadzie to pytanie wciąż we mnie pracowało, drążyło serce, aż wreszcie łuski spadły z moich oczu i zobaczyłam wprost ocean zdarzeń, które musiały dziać się w obecności Maryi. Rozpłakałam się jak dziecko i szepnęłam do Niej „Przecież Ty cały czas byłaś przy mnie”.

Dzięki Steni z całą ostrością zrozumiałam, że tamta, powtarzana trochę nieświadomie modlitwa oddania życia Maryi spełniła się w moim życiu. Matka Boża, z właściwą sobie delikatnością, cały czas podtrzymywała moje kroki, ale dbała o to, żeby moje oczy wpatrzone były w Tego, w którego i Ona sama wpatruje się nieustannie. Aż nie mogłam uwierzyć, że wcześniej nie skojarzyłam tylu faktów! Chyba nie umiałabym ich wszystkich tu wymienić.

Dzisiaj wiem, że większość fundamentalnie ważnych wydarzeń, które miały poważne skutki w moim życiu, wydarzyło się w miesiącach maryjnych. Było to chociażby poważne złamanie nogi w 5. klasie podstawówki (maj), które rozpoczęło moją małą drogę krzyżową, na której pojawiły się rwy kulszowe, operacje, paraliże. Było to też urodzenie naszej pierwszej córeczki, które po bardzo długim oczekiwaniu (43. tydzień ciąży) nastąpiło… 1. października. I wreszcie urodzenie naszej trzeciej córeczki, która z ciężkim zapaleniem płuc walczyła o życie tuż przed Bożym Narodzeniem w… Adwencie.

PRZECZYTAJ WYWIAD: Wybrani do zadań specjalnych. Ważne lekcje dla małżonków

Randka na Jasnej Górze

Ale przede wszystkim nie mogłam wprost uwierzyć, że nie potrafiłam połączyć tamtej modlitwy zawierzenia sprzed lat z okolicznościami poznania mojego męża! Niektórzy spotykają swoje drugie połowy na dyskotekach, inni w szkole na przerwie, a my poznaliśmy się na rekolekcjach ignacjańskich….w Częstochowie, a na pierwszą randkę (jeszcze wciąż w obowiązującym na tych rekolekcjach milczeniu) poszliśmy na Apel Jasnogórski.

Potrzebowałam Steni Nowickiej, żeby wreszcie zrozumieć, jak wiele zawdzięczam Pani Jasnogórskiej. Następnego dnia po naszej rozmowie, powiesiłam w domu na honorowym miejscu ikonę z twarzą Matki Bożej Częstochowskiej i … przepadłam dla Niej bez reszty.

fot. Stacja7

Mam też Ojca!

Wszystko to działo się równolegle z czytaniem pism błogosławionego Prymasa. Nikt mi nigdy tak nie wytłumaczył roli Maryi w zbawczym dziele Chrystusa jak kardynał Wyszyński. To dzięki niemu zrozumiałam, że jeśli idziemy wytrwale śladami Boga-Człowieka, w którymś momencie zdajemy sobie sprawę, że te ślady prowadzą do małej nazaretańskiej izby, w której Słowo wcielone wykonywało polecenia Swojej Mamy i od Niej uczyło się …. bycia człowiekiem. I wtedy zdałam sobie sprawę, że w tym ostatnim czasie, nie tylko odkryłam Matkę, która stała wiernie obok mnie, ale że znalazłam też w postaci Prymasa Ojca, który zakładając ruch Pomocników Matki Kościoła poprowadził mnie do Pana Jezusa najpewniejszą drogą, którą sam doskonale znał – „Per Mariam”.

Nie brakuje nikogo!

To właśnie dlatego wiedziałam, że niedzielę beatyfikacyjną chcę przeżyć nie gdzie indziej, ale na Jasnej Górze. W miejscu, które w przedziwny sposób zrodziło mnie dla Boga i które było też duchowym domem Prymasa. Ogromną radość sprawił mi o. Marcin Ciechanowski OSPPE, podprzeor klasztoru oo. Paulinów, który podczas głoszonej homilii nie wymienił ani Ks. Prymasa, ani Matki Czackiej, ani nawet Pani Jasnogórskiej. Całe jego słowo było o Panu Jezusie. Było jak potężny głos proroka, który wołał „Ten dzisiejszy wielki dzień byłby niczym, gdyby nie ta Ofiara. Gdyby nie Odkupienie”.

Ale to jeszcze nie miał być koniec niespodzianek. Kiedy podchodziliśmy do Komunii, ktoś delikatnie dotknął mnie za ramię. Kiedy się obróciłam, nie mogłam uwierzyć – przy Stole Chrystusa spotkaliśmy serdecznych przyjaciół, organizatorów naszych letnich małżeńskich rekolekcji w Rabce, które od lat odbywają się w Ośrodku prowadzonym przez Siostry Służebnice Krzyża! Patrzyłam na uśmiechnięte twarze Gosi i Jacka, a w głowie miałam tylko jedną myśl: „Matka Czacka jest z nami!”.

Kiedy widziałyśmy z Gosią, jak tuż przy relikwiach Matki Elżbiety idzie w procesji nasza kochana s. Judyta Olechowska – obecna Matka Generalna Zgromadzenia, a przed laty dyrektorka domu w Rabce, która zaryzykowała i pozwoliła małżonkom zorganizować u siebie pierwsze letnie rekolekcje, nie miałyśmy wątpliwości, że to nasze niedzielne spotkanie na Błoniach było wyreżyserowane przez nową Błogosławioną. A więc jesteśmy w domu! Nie brakuje nikogo!

fot. Stacja7

Nikt nie idzie do nieba sam

Jestem ogromnie wdzięczna Panu Bogu za tę podwójną beatyfikację. Za beatyfikację dzielnej i mężnej kobiety i mężczyzny o tak niezwykłym życiorysie. Ci, którzy utyskiwali na to wspólne wyniesienie do chwały błogosławionych Matki Czackiej i Prymasa Tysiąclecia, niczego nie zrozumieli z istoty Kościoła. Nikt z nas nie wejdzie do nieba sam. Potrzebujemy siebie nawzajem. Potrzebujemy nauczycieli, potrzebujemy świadków, potrzebujemy proroków! Ale nade wszystko potrzebujemy więzi przyjaźni!

Dlatego tak bardzo chciałam, żeby tam w Częstochowie był ze mną Wojtek, bo ja nie wejdę do nieba bez mojego męża. Nie wejdę tam bez moich dzieci, mojej siostry, mojego siostrzeńca i mojej sąsiadki-staruszki. Nie wejdę tam bez tych wszystkich, którym mogę zawiązać buty, których mogę nakarmić i otulić. Wiara każdego z nas jest jak misterny gobelin tkany przez tysiące ludzi, z których istnienia często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Pewnie dopiero w niebie odnajdziemy i rozpoznamy tych wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że umierając będziemy mogli powiedzieć spokojnie „Amen!”. Dla mnie takimi Tkaczami historii mojego życia są już od jakiegoś czasu nowi Błogosławieni.

Kiedy Redakcja zapytała mnie, dlaczego koniecznie musieliśmy być tamtego dnia na Jasnej Górze, chciałam odpowiedzieć jakoś tak zwyczajnie, że kiedy twój Przyjaciel przeżywa największe chwile swojego życia, to chcesz być blisko niego. Stałam na Błoniach z całą rodziną, patrzyłam na portret Prymasa i mówiłam do niego „Ojcze, widzisz? Widzisz nas? A mogłoby tego wszystkiego nie być, gdybyś nie napisał tamtej modlitwy i nie podpowiedział mi, Komu powierzyć swoje życie. Zobacz, gdzie jestem. Zobacz, jaka jestem. Dziękuję, Ojcze. Dziękuję, Przyjacielu. Chodźmy dalej. Moja droga wciąż trwa”.


*Baranki – program formacyjny dla rodzin chcących przygotowywać dzieci do Pierwszej Komunii św. w duchu prostoty, autorstwa Oli Sawickiej i o. Przemka Ciesielskiego OP.

**Ruch Pomocników Matki Kościoła powstał z inicjatywy błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w trudnym okresie historii, gdy Kościół był prześladowany i niszczony, czynił wszystko, aby uratować wiarę w Polsce. Istotą Ruchu jest całkowite zawierzenie Matce Bożej, aby z Nią nieść pomoc Chrystusowi żyjącemu w Kościele i w świecie. Pomocnicy, świadomi obecności Maryi na drogach wiary, podejmują szczególną odpowiedzialność za realizację Milenijnego Aktu oddania Polski Matce Bożej w niewolę miłości za wolność Kościoła w Ojczyźnie i całym świecie (za: Statut Ruchu Pomocników Matki Kościoła, www.ruchpmk.home.pl)


ZOBACZ CYKL „KOBIETA CZYTA PRYMASA”

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę