10 pomysłów na zabawę, kiedy pada deszcz

Za sprawą kultowej polskiej piosenki w naszym społeczeństwie pokutuje stwierdzenie, że w czasie deszczu dzieci się nudzą. Trudno zaprzeczyć, że jest w tym trochę prawdy - jednak nie musi tak być! Oto 10 pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi, współcześnie nazywanymi adeptami sztuki kreatywnej. Uwaga: wszystko bez tabletu w ręce!

Reklama

1. Piracki obiad

Jak głosi stare porzekadło – brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko. Z całego serca polecam, podpisuję się obiema rękoma i gwarantuję, że widok brudnej mamy czy taty sprawia, że rodzicielski autorytet rośnie w ekspresowym tempie.
Wystarczy rozłożyć na podłodze gazety i na nich zaserwować to, co Mali Piraci lubią najbardziej, czyli smażone ryby i frytki. Oczywiście należy pamiętać o sporej dawce keczupu! Najważniejsze – wszystko trzeba zjeść palcami! Dla wzmocnienia pirackiego klimatu na głowy czapki z papieru i szanty w tle. Ahoj! Wspólne generowanie bałaganu jednoczy i zapewnia niezapomniane wspomnienia z dzieciństwa.

Reklama
Reklama

2. Autostrada do łazienki

Częstym ograniczeniem kreatywnych zabaw wydaje się być brak funduszy na wymyślne akcesoria. Nic bardziej mylnego! Do stworzenia domowej autostrady wystarczy rolka szerokiej taśmy malarskiej i pisak.
Aby podróż stała się możliwa, należy nakleić taśmę na podłodze w różnych konfiguracjach – skrzyżowania i ronda dozwolone w każdej ilości. Po zaznaczeniu kierunku jazdy, zaprojektowana przez Was droga zawiezie każdego do miejsc będących wytworem wyobraźni. U celu może czekać…

Reklama
Reklama

3. Miasto z plasteliny

To propozycja dla dzieci w każdym wieku. Wydawać by się mogło, że plastelina wyszła już z mody i cieszą się nią jedynie przedszkolaki. Z własnego doświadczenia wiem, że nie jest to prawda. Prace manualne rozwijają kreatywność i myślenie abstrakcyjne. W jednowymiarowym internetowym świecie trójwymiar pudełka po butach i zbudowanie plastelinowego miasta stanie się nową wartością. Potrzebne są: pudełko po butach, plastelina, wyobraźnia i chęci.

Reklama

4. Księga rozmaitości

W każdym domu na strychu, w piwnicy albo dolnej szufladzie poniewierają się stare zdjęcia, ulotki, paragony, guziki i inne drobiazgi, z którymi nie wiadomo co zrobić, a szkoda wyrzucić. Część z nich ma posiada też wartość sentymentalną, część jest śmieciami, a reszta po prostu jest. Wspólne stworzenie księgi rozmaitości może przybrać formę albumu rodzinnego lub pamiątkowej opowieści o porządkach i deszczowych dniach. Nie potrzeba więcej niż pusty papierowy album i porządny klej. Jest to zdecydowanie bardzo czasochłonna zabawa – tylko dla wytrwałych.

5. Teatr ze skarpetek

Dziurawe lub samotne skarpetki znajdą się chyba w każdej górze prania. Niewykorzystane z poprzedniego punktu guziki mogą być oczami postaci grających w skarpetkowym teatrze. Kilka nici, wstążek, sznurków… Niech ożyją i przemówią! Może odegracie wspólnie ulubioną historię biblijną? Może rodzice zrobią przedstawienie dla dzieci, a potem dzieci dla rodziców? Myślę, że większość dorosłych zna ten sposób spędzania czasu. Niech pozna go też najmłodsze pokolenie.

6. Konkurs karaoke

“Śpiewać każdy może” Wszyscy znamy tę piosenkę. Wyłamanie się z internetowego detoksu pozwoli nam znaleźć w sieci podkłady do praktycznie każdej piosenki i zrobić w domu festiwal muzyczny. Świetnie sprawdzą się tu piosenki Arki Noego – dzieciaki je uwielbiają. Nie musicie mieć pod ręką bardzo wymyślnego sprzętu: mikrofony z dezodorantu, szczotki do włosów albo miotły też się liczą do zabawy!

7.Chwila ciszy dla rodzica: “narysuj, co słyszysz za oknem”

Nie ma się co oszukiwać, całe dnie z dziećmi w domu są otoczone hałasem i wiecznym rumorem, a chwila ciszy wydaje się być marzeniem ściętej głowy. Można jednak sprytnie i trochę przebiegle bez użycia bajek, niby przypadkiem zagwarantować sobie czas na wypicie wciąż gorącej kawy. Wystarczy otworzyć okno i zachęcić generatorów dźwięków do zamknięcia buzi i narysowania/namalowania tego, co – uwaga! – słyszą za oknem. Myślę, że efekty zaskoczą wszystkich. W zabawie pamiętajmy, żeby usadzić pociechy tyłem do okna!

8. Krewni i znajomi królika

Zaproście znajomych! Przyjaciele to jest zawsze dobry pomysł. Czy muszę się w tym punkcie rozpisywać?

9. Planszówki i gry towarzyskie

Szczęśliwie dla producentów i właścicieli sklepów z zabawkami do łask wracają poczciwe gry planszowe w coraz to nowszych odsłonach. Ich różnorodność zadowoli najbardziej wybrednych w każdym przedziale wiekowym. I nawet zdanie “gram w grę” nabierze nowego znaczenia! Moje ulubione to “Wsiąść do pociągu”, Scrabble, Pytaki. W kategorii gier towarzyskich przodują “Państwa – Miasta”, do których możecie dodać nowe, zupełnie kreatywne kolumny np. święci, legendarne postaci, nazwy przypraw.

10. A może by tak jednak opuścić cztery ściany i zobaczyć świat w deszczu?

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę