Nasze projekty

Popfiction S01E06: Katolipa i „Kler”

Jaki jest największy problem filmów z wiarą w tle? W jaki sposób opisywać językiem filmu wartości chrześcijańskie tak, aby trafiały do szerokiego odbiorcy? Czy warto obejrzeć „Kler”?

Reklama

Rzeczy robione wewnątrz Kościoła czy po prostu tworzone przez wyznawców Chrystusa, wcale nie muszą być tandetne. O alergii na „katolipę” mówił głośno ksiądz Jan Kaczkowski, a pod koniec minionego roku przypomniał o niej w swoim vlogu o. Adam Szustak (zobacz).

Grzechy główne

Nie chcę zostać źle zrozumiany – z przyjemnością obejrzałem „Cristiadę”, ciekaw jestem także filmu „Największy Dar”, który niedawno miał swoją międzynarodową premierę w krakowskim kinie Kijów. Owszem, takie filmy przy pewnej dozie dystansu ogląda się lekko i przyjemnie, krzepiąc się ich chrześcijańską treścią.

Reklama
Kadr z filmu "Cristiada"
Kadr z filmu „Cristiada”

Cóż jednak z tego, skoro chrześcijańskie filmy nie mają szansy dotrzeć do szerszego odbiorcy, i to nie dlatego, że nie epatują przemocą, seksem i językiem rynsztoka. Ich grzechem jest słaby warsztat, skrajna przewidywalność, koncepcja oparta na edukacyjno-moralizatorskiej mieszance, która obraża inteligencję bardziej wymagającego widza.

Filmy, o których rozmawiamy w tym odcinku „Popfiction”:

– „Pasja” reż. Mel Gibson

Reklama

– „Kler” reż. Wojtek Smarzowski

– „Tam, gdzie rosną poziomki” reż. Ingmar Bergman

– „Ludzie Boga” reż. Xavier Beauvois

Reklama

– „Wielka cisza’ reż. Philip Groening

– „Misja” reż. Roland Joffe

– „Bóg nie umarł” reż. Harold Cronk

– „Cristiada” reż. Dean Wright

– „Nietykalni” reż. Olivier Nakache, Eric Toledano

– „Green Book” reż. Peter Farrelly

 

Popularność „Kleru” mogą zrównoważyć tylko produkcje „słone”: budzące różne emocje, otwierające dyskusję, a zarazem pięknie i doskonale zrealizowane. Słony smak i surowość przekazu były receptą na sukces znakomitej francuskiej produkcji „Ludzie Boga”, opowiadającej historię trapisów z Algieru, którzy stracili życie z rąk islamskich prześladowców. 

Kadr z filmu "Ludzie Boga"
Kadr z filmu „Ludzie Boga”

Szansą jest także uniwersalność wartości, które są tożsame z chrześcijaństwem. Można pięknie opowiadać o miłości, przyjaźni czy poświęceniu, tak jak widzimy to w niezmiernie popularnych w Polsce „Nietykalnych” czy oscarowym „Green Book”. Trzeba jednak pamiętać, że wartości uniwersalne to ostatecznie nie to samo, co odwołanie do Boga. 

W najnowszym „Popfiction” usłyszycie także kilka słów o naszych wielkopostnych produkcjach wideo z o. Adamem Szustakiem i ks. Grzegorzem Ogorzałkiem, które (mamy nadzieję) pomogą wam jeszcze lepiej przeżyć ten najważniejszy i najpiękniejszy dla chrześcijan okres w roku.

Posłuchaj w najnowszym „Popfiction”

Słuchaj na Spotify:

Słuchaj na YouTube:

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę