Nasze projekty
Reklama
Fot. Freepik

Jak odkryć swoją misję? Książkowy „must have” każdego mężczyzny

Jak odnaleźć swoje miejsce w świecie, odkryć i doskonalić swoje talenty? Jakie narzędzia mogą pomóc w odkrywaniu swojej męskiej tożsamości? Zapraszamy na subiektywny przegląd książek, które powinien przeczytać każdy mężczyzna!

Oto moja całkowicie subiektywna lista książek, które warto, żeby przeczytał każdy mężczyzna. Uwaga – nie ma wśród nich „Dzikiego serca” Johna Eldreadge’a. Dlaczego? To już taki klasyk literatury dla mężczyzn, że chciałem, by wśród tych propozycji znalazły się inne ciekawe dzieła.

ZOBACZ>>> Wspólne budowanie fundamentu. Męski Modlitewnik

„5 języków miłości dla mężczyzn” – zrozumiały przekład

Jestem przekonany, że wielu z Was słyszało o koncepcji Gary’ego Chapmana zwanej pięcioma językami miłości. Według niej każdy z nas komunikuje swoje przywiązanie na pięć sposobów: słowami afirmacji, drobnymi przysługami, prezentami, spędzaniem czasu i dotykiem. W jednych językach jesteśmy biegli innych – musimy się nauczyć. I właśnie z tego powodu powstało „5 języków miłości dla mężczyzn”.

Gary Chapman nie wymyśla w niej może nic nowego w stosunku do pierwszej książki w tym temacie, ale umiejętnie przekłada go na najbardziej zrozumiały dla mężczyzny sposób. Książka jest treściwa, precyzyjna, okraszona żartobliwymi przykładami, a jednocześnie nie wymaga zbyt dużo czasu, by sprawnie przyswoić i dobrze zrozumieć wszystkie języki miłości.

Reklama

„Tożsamość mężczyzny. Pięć kroków męskiej inicjacji”

Tę książkę napisał o. Richard Rohr OFM – amerykański franciszkanin, który od lat zajmuje się tematyką męskości, rozwoju i opieraniu się kryzysowi, który atakuje tradycyjne wartości. 

W tej książce Rohr sięga nie tylko po zdobycze psychologii, obserwacje i Ewangelię, ale też po tradycje wielu rodzimych kultur, które praktykowały męskie inicjacje, ucząc przez nie mężczyzn kilku prawd, które mogą zorientować na prawdziwe wartości. Te prawdy to: życie jest ciężkie, nie jesteś taki ważny, nie masz władzy, twoje życie nie należy do ciebie, umrzesz

Mocne, a zarazem pesymistyczne? Przeczytaj, co pisze o tym Rohr i przekonaj się, co oznaczają te aksjomaty.

Reklama

CZYTAJ>>> O. Szustak radzi prosto: Wołaj do Boga! Miej taką postawę serca, że chcesz poszukać czegoś więcej!

„Księga Nehemiasza” – księga w Księdze

„Księga Nehemiasza” to jedna z ksiąg historycznych w Piśmie Świętym. Tytułowy bohater jest urzędnikiem na dworze króla Persji. W pewnym momencie dowiaduje się o tym, że Jerozolima – miasto jego przodków – jest w ruinie i postanawia wyruszyć, by ją odbudować. Uzyskuje zgodę władcy, zbiera grupę rodaków i na przekór swoim wrogom i przeciwnikom Izraelitów udaje się do Ziemi Świętej. To krótka księga napisana w formie pamiętnika, która dotyka wrażliwych strun męskiej duszy.

Nehemiasz nie jest kapłanem ani prorokiem. Jest urzędnikiem na dworze królewskim. To nie przeszkadza Bogu powołać go do specjalnej misji. Pan nie przemawia do niego inaczej, jak przez jego pragnienia. Nehemiasz to starotestamentalny wzór dla mężczyzn, którzy chcą się zaangażować w coś dobrego i dowód, że Bóg ma plan dla nas, niezależnie czym się zajmujemy.

Reklama

„Droga Królów” – najtrudniejsza jest droga prawdy

Nie byłbym sobą, gdym nie polecił jakiejś książki mojego ulubionego pisarza Brandona Sandersona. To współczesny autor fantasy, który jakiś czas swojego życia spędził jako wędrowny misjonarz mormoński. W swoich książkach – pisanych z rozmachem i z nietypowymi pomysłami – kładzie nacisk na prawdziwe wartości: odwagę, poświęcenie, prawdę, wiarę i zaufanie w Siłę Wyższą. Jedną z książek, którą mogę polecić każdemu mężczyźnie jest „Droga Królów” To część cyklu „Archiwum Burzowego Światła”, będącego elementem ogromnego projektu Cosmere.

To bardzo długa książka, która opowiada historię kilku osób zmagających się ze swoją przeszłością i tym, że muszą się podjąć nie tego, czego chcą, ale czego wymaga od nich dobro ogółu. Ich droga pokazuje, że jedyny sposób na uzdrowienie to prawda: przed sobą i innymi. Dopiero stanięcie w niej umożliwi rzeczywisty rozwój i ochronę tych, których kochają. 

„Podróż ponad celem. Siła ponad słabością. Życie ponad śmiercią” – kto czytał, ten wie!

ZOBACZ>>> Jak pokonać samotność i odważyć się zbudować bliskie relacje?

„Ciszej proszę” – dla tych „nieśmiałych”

Ta książka była dla mnie osobiście punktem zwrotnym w akceptacji samego siebie. Jej autorka – Susan Cain – zabiera czytelnika w podróż w introwertyzm. Stwierdza, że świat promuje ekstrawertyków: przebojowych, wygadanych, głośnych i pewnych siebie, a zapomina, że cisi, spokojni i nieprzepadający za tłumami są równie wartościowi i mają talenty, o których inni mogą tylko pomarzyć. Obala także mit, że introwertyk oznacza kogoś nieśmiałego i można się z tego wyleczyć.

Pokazuje, jak introwertycy mogą być doskonałymi szefami i liderami, jak mogą wykorzystywać naturalne predyspozycje do osiągnięcia sukcesu. Pomaga pokochać te cechy, które mogą się wydawać takie nieatrakcyjne: cichość, małomówność i niechęć do długich imprez. W odkrywaniu mojej męskiej tożsamości ta książka była bardzo istotna.

To książki, co do których uważam, że mogą się stać obowiązkowymi lekturami dla mężczyzn. Jest tutaj i psychologia i socjologia, nieco kulturoznawstwa i religiologii oraz duchowości. Znajdzie się tu także sporo dobrej rozrywki z dobrym przesłaniem – jeśli tylko ktoś lubi fantastykę. Mam nadzieję, że któreś z tych dzieł pomoże w rozwoju Twojej męskiej tożsamości.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę