Nasze projekty
Fot. Langusta na palmie, YouTube / Gage Skidmore, Wikipedia

Jak przestać odkładać coś na później? Odpowiedź w… „Szybkich i wściekłych”

Słowa Dominica Toretto prosto z filmu "Szybcy i wściekli", można odnieść do naszych stanów ducha, do naszych emocji lub też poczucia własnej wartości. Jeżeli więc wiesz, że chcesz coś osiągnąć, a ciągle nie możesz się zebrać do tego, by ruszyć i zacząć to zdobywać, to powinieneś zadać sobie dwa pytania.

Reklama

Dzisiaj mądrość prosto z filmu „Szybcy i wściekli”, którą wypowiedział nie kto inny, jak Dominic Toretto, czyli fikcyjna postać grana w całej serii przez Vina Diesela, który dziś obchodzi 56. urodziny.

„Nie czekaj na idealny moment. Weź ten, który masz i uczyń go idealnym”.

Dokładnie tak powinniśmy zaczynać każdy dzień. Ile sytuacji życiowych zmarnowaliśmy, ponieważ myśleliśmy, że to jeszcze nie ten czas, niewystarczająco odpowiedni moment lub że nie jesteśmy jeszcze gotowi? Oczywiście, istnieją sprawy, w których mądrze jest poczekać. Trzeba więc użyć swego rozumu i rzeczywiście, gdy nie jesteśmy do czegoś przygotowani lub nie umiemy jeszcze tego robić, nie podejmować działań.

Reklama

W tym cytacie nie chodzi jednak o tego typu sytuacje. Słowa Dominica Toretto można odnieść raczej do naszych stanów ducha, do naszych emocji lub też poczucia własnej wartości. Jeżeli więc wiesz, że chcesz coś osiągnąć, a ciągle nie możesz się zebrać do tego, by ruszyć i zacząć to zdobywać, to powinieneś zadać sobie dwa pytania.

CZYTAJ: Szusta Rano. Książkowa ewangelizacja, jakiej się nie spodziewasz

Zadaj sobie dwa pytania

Pierwsze z nich: czy wstrzymuje cię jakaś praca, którą w związku z tym musisz wykonać? Na przykład, jeśli twoim celem jest egzamin, to chodzi o to, by w końcu usiąść i się nauczyć. Lub jeśli chcesz zacząć nową pracę, a brak ci pewnych umiejętności, to może potrzebujesz iść na kurs, by móc ruszyć do nowych rzeczy.

Reklama

Drugie pytanie dotyczy zaś naszego poczucia niegotowości. Nie działamy, nie dlatego że brak nam umiejętności, ale dlatego, że czujemy się za mali, za słabi, niegotowi. Takie podejście to droga donikąd. Ulubionym słowem diabła jest słowo „ale”. On nieustannie nam je podsuwa, byśmy mówili: „Zrobiłbym to, «ale» czuję, że jeszcze nie jestem gotowy. Wiem, że powinienem do tego ruszyć, «ale» jeszcze chyba trochę poczekam”.

ZOBACZ: „Życie jak pudełko czekoladek”. Banał, który sprawia cuda, czyli dlaczego warto dać szansę starej znajomości

Nie czekaj na odpowiedni moment

Przyjrzyj się dziś, czy czegoś nie opóźniasz. Zapytaj się siebie szczerze o powody tego opóźnienia – czy chodzi o realny brak przygotowania, czy tylko o twoje odczucia?

Reklama

Jeśli zaś chodzi o zwykłe zwlekanie i emocjonalne użalanie się nad sobą, to po prostu zacznij działać. Nie czekaj na odpowiedni moment. Jak mówi Dominic Toretto, sam zrób daną chwilę doskonałą do działania.

Fragment książki „Szusta Rano” o. Adama Szustaka

Adam Szustak OP
„Szusta Rano”

Szusta Rano to książka, z którą o wiele łatwiej, mądrzej i przede wszystkim lepiej – jak mawia o. Adam Szustak “dobrzej” – można przeżyć każdy dzień. Złapać zdrowy dystans do siebie i innych, radzić sobie z trudnościami, jednocześnie pamiętając o tym, co ważne. Czym jest codziennik Szusta Rano i jak go używać? Szusta Rano to sama esencja, wyciąg tego co najlepsze z gadanka, które przez cały rok prowadził o. Adam na vlogu “Szusta Rano”. Codzienną dawkę energii, pozytywnego kopniaka można uzyskać poprzez przeczytanie kilku akapitów, zajmuje to dokładnie dwie minuty, a chodzić z dobrą myślą można cały dzień. Chcesz być “dobrzejszy”? Łap za codziennik Szusta Rano.
KUP KSIĄŻKĘ>>>

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę