Nasze projekty
Mieczysław Fogg Fot. Eric Zwartkruis/YouTube

„To ostatnia niedziela”. Piosenka, która często towarzyszyła wojennym rozstaniom

Piosenka "To ostatnia niedziela" stała się znana dzięki wykonaniu Mieczysława Fogga i na stałe wpisała się w muzyczną ikonę pożegnań. Dziś kolejna rocznica urodzin tego wyjątkowego artysty.

Reklama

Słowa piosenki „To ostatnia niedziela” napisał Zenon Friedwald, a muzykę skomponował Jerzy Petersburski. Piosenka stała się znana dzięki wykonaniu Mieczysława Fogga i na stałe wpisała się w muzyczną ikonę pożegnań.

Ze względu na tekst piosenki, żartobliwie utwór nazywano „tangiem samobójców”. Piosenka zyskała zupełnie nowy wydźwięk w nowych okolicznościach – w czasie wybuchu II wojny światowej to właśnie ten utwór towarzyszył wielu rozstaniom.

Artysta, który ryzykował życie

Podczas II wojny światowej, Mieczysław Fogg wraz z Hanną Ordonówną śpiewał na dworcach kolejowych dla wracających z frontu rannych żołnierzy, a także w kawiarniach dla zmęczonych wojną Polaków. Z powodu swojej działalności artystycznej został wezwany na al. Szucha do siedziby Gestapo, jednak ci, puścili go na wolność.

Reklama

Wojna to dla Mieczysława Fogga nie tylko działalność artystyczna „ku pokrzepeniu serc”, ale także walka z narażeniem swojego życia. Podczas wojny Fogg ukrywał w swoim mieszkaniu Żydów, m.in. Ignacego Singera, dyrygenta kabaretu Qui pro Quo, który uciekł z rodziną z getta warszawskiego wraz z żoną i ośmioletnią córką. Ukrywał także swojego przyjaciela, inżyniera Stanisława Templa, oraz nauczyciela śpiewu Stanisława Kopfa, dostarczał jedzenie i lekarstwa innym ukrywającym się. Za tę działalność, w 1989 roku, na krótko przed swoją śmiercią, Fogg otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przyznawany przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie. Fogg wziął także aktywny udział w Powstaniu Warszawskim.

Po zakończeniu II wojny światowej kariera Mieczysława Fogga nabrała nowego rozpędu zarówno w Polsce, jak i za granicą. Po raz ostatni wystąpił publicznie w 1988 roku. Artysta zmarł 3 września 1990 roku. Jego utwory doczekały się wielu przeróbek, nowych aranżacji i wykonań – także w językach obcych.

Reklama

kultura.onet.pl, historiaposzukaj.pl, culture.pl, zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę