Nasze projekty

Kard. Nycz wyświęci dziesięciu nowych diakonów

Święcenia diakonatu przyjmą w sobotę klerycy dwóch warszawskich seminariów. Diakoni nie mogą sprawować mszy świętej i spowiadać, ale mogą już głosić homilie i przewodniczyć obrzędom chrztu.

fot. Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie/Facebook

Kard. Kazimierz Nycz udzieli w sobotę 11 maja o godz. 16:00 w kościele seminaryjnym w Warszawie święceń diakonatu dziesięciu klerykom z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego i seminarium „Redemptoris Mater”.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, patronki Warszawy, święcenia diakonatu przyjmą: Dawid Łukasz Charzewski, Andrzej Dariusz Łazar, Maciej Mieszczyński, Antoni Moskal, Piotr Parzygnat, Luigi Porro, Gabriele Rosolen, Szymon Jakub Salamon, Michał Krzysztof Satkowski, Michał Mieczysław Tarasiewicz.

ZOBACZ TEŻ: Bp Ważny objął diecezję sosnowiecką. „Razem z Wami, chcę służyć Panu”

Reklama

Co może diakon?

Kandydaci do święceń diakonatu złożą przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi i jego następcom oraz przyrzeczenie zachowania celibatu. Zobowiążą się także do odmawiania liturgii godzin czyli brewiarza.

Nowo wyświęceni diakoni będą mogli podczas liturgii czytać Ewangelię i głosić homilie. A także – przewodniczyć obrzędom chrztu świętego, błogosławić śluby, udzielać Komunii świętej, nosić wiatyk chorym, przewodniczyć pogrzebom oraz spełniać dzieła miłosierdzia.

W czasie celebracji liturgicznych diakoni ubrani są w albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię oraz szatę wierzchnią zwaną dalmatyką.

Reklama

We wrześniu diakoni zostaną skierowani do parafii archidiecezji warszawskiej na praktyki, gdzie będą zdobywać doświadczenie duszpasterskie. Dla nich diakonat jest etapem w drodze do święceń prezbiteratu.

Przed święceniami prezbiteratu każdy z diakonów obroni pracę magisterską z wybranej dziedziny teologii. Warszawscy seminarzyści dyplomy zdobywają na Akademii Katolickiej w Warszawie.

kh/archwwa.pl

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę