Nasze projekty

Bp Ważny objął diecezję sosnowiecką. „Razem z Wami, chcę służyć Panu”

Pod koniec kwietnia ogłoszono decyzję papieża, że diecezją sosnowiecką pokieruje bp Artur Ważny. W środę biskup oficjalnie objął urząd. "Troszczmy się o siebie, aby nikt, kto toczy duchową walkę z grzechem nie pozostawał sam" - mówił rozpoczynając posługę.

fot. Piotr Babisz - Muza Dei/ diecezja.sosnowiec.pl

8 maja bp Artur Ważny podczas specjalnej uroczystości w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu objął kanonicznie urząd biskupa sosnowieckiego. W uroczystości wzięli udział duchowni wchodzący w skład kolegium konsultorów, kapituła katedralna, biskupi seniorzy, bp Artur Ważny, nowy sosnowiecki biskup diecezjalny oraz abp Adrian Galbas SAC, dotychczasowy administrator apostolski sede vacante.

Mówią, że to diecezja do zaorania, do skasowania i do czego tylko jeszcze. Oni są pewni, że bp Artur jest dziewiątym z kolei biskupem, któremu papież proponował te diecezję, imion ośmiu poprzednich jednak nie potrafią wymienić, choć wiedzą, że ośmiu odmówiło. Plotki rodzą plotki, a te kolejne. Gdy zapytać, skąd owi poinformowani mają swoje informacje, powołują się na swoje źródła, które nie wiadomo jednak skąd miałyby wypływać. Tak to już jest, że po nitce łatwiej jest dojść do kłębka, niż mając kłębek, spróbować dotrzeć do początku nitki – powiedział dotychczasowy administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante, abp Adrian Galbas.

„Chcemy służyć Panu. I to z weselem!”

Po złożeniu podpisów na odpowiednich dokumentach i wyznaniu wiary głos zabrał nowy biskup diecezjalny sosnowiecki. Razem z Wami, chcę służyć Panu. Chcemy służyć Panu. I to z weselem! Dlaczego? Kiedy służymy sobie, jesteśmy smutni! Życie dla siebie sprawia, że jesteśmy także coraz bardziej samotni – powiedział bp Ważny.

Reklama

Wskazał, że początkiem służby powinna być adoracja i osobiste spotkanie z Bogiem, od którego zaczyna się wszystko. Skąd mamy czerpać doświadczenie miłości i zbawienia, jeśli nie od Tego, który jest Miłością i tak umiłował nas, że Syna swego dał? Jeśli sami z siebie chcemy kochać i ratować świat, będziemy tylko dostępni w wyznaczonych godzinach i zdolni słuchać drugiego przez kilka chwil. Jeśli bez modlitwy pójdziemy do ludzi, wystarczy nam cierpliwości do pierwszego trudnego słowa, które usłyszymy, a przeczytany w internecie niesprawiedliwy czy złośliwy komentarz wyprowadzi nas z równowagi i wybrzmi wulgaryzmami albo zamknie nas w depresji – wskazał bp Artur Ważny.

ZOBACZ>>> Diecezja po przejściach w końcu ma biskupa

„Troszczmy się o siebie”

Zapowiedział również, że chciałby zwiększyć ilość świątyń, gdzie przed Mszą Świętą odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. W większych ośrodkach z czasem będzie to adoracja od rana do wieczora. Dodał, że stara się o sprowadzenie do diecezji sióstr klauzurowych, „które nieustannie będą trwać na modlitwie i wypraszać Boże błogosławieństwo dla naszej wspólnoty diecezjalnej. Świat niekoniecznie będzie to rozumiał, ale Kościół powinien”.

Reklama

Zaznaczył także, że trzeba dbać o dobre relacje z Bogiem. Nawzajem troszczmy się o siebie, aby nikt, kto toczy duchową walkę z grzechem nie pozostawał sam. Jeśli dostrzegamy duchową biedę brata czy siostry, módlmy się za nich. Praktykujmy ewangeliczne upomnienie – powiedział bp Artur Ważny.

Zachęcił księży do tego, żeby nie przywiązywali swoich wiernych do siebie, ale do Chrystusa. Wskazał, że duchowni powinni być gotowi do zmiany miejsca, instytucji lub urzędu, w którym na co dzień pracują. Otwartość na zmiany nazwał „nową przygodą z Panem”.

PRZECZYTAJ>>> Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom

Reklama

W dziękczynieniu za dar nowego biskupa diecezjalnego

Wolą nowego biskupa sosnowieckiego było, aby jeszcze tego samego dnia zawierzyć w modlitwie Bogu swoją nową posługę i cały lokalny Kościół, do którego został posłany. Wydarzenie miało miejsce w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli.

Eucharystii sprawowanej o godz. 18:00 przewodniczył proboszcz parafii – ks. Tomasz Flak SCJ. Koncelebrowali m.in. ks. Andrzej Polit – diecezjalny moderator ds. ewangelizacji oraz ks. Mirosław Tosza – założyciel i opiekun jaworznickiej wspólnoty „Betlejem”.

Po Mszy Świętej do zebranych w kościele dołączył bp Artur Ważny. Rozpoczęty wieczór uwielbienia muzycznie animowali Agnieszka i Piotr Cudzichowie. Wśród obecnych w świątyni można było rozpoznać liderów i członków różnych wspólnot diecezjalnych, m.in.: Ruchu Światło-Życie, Domowego Kościoła, wspólnoty Miasto Ocalenia, wspólnoty Metanoia, Rycerzy Kolumba, Wojowników Maryi, Kół Żywego Różańca, Grup Modlitwy św. o. Pio, apostolatu modlitwy za kapłanów „Margaretka” i innych.

W czasie modlitwy wstawienniczej zapraszano przed ołtarz przedstawicieli różnych stanów diecezji sosnowieckiej, a zebrani wypraszali dla nich dary Ducha Świętego.

Modlitwę wstawienniczą za nowego biskupa prowadził ks. Mirosław Tosza. Modlono się także za wszystkich bezdomnych, wykluczonych i cierpiących na ciele i duszy. Uczestnicy wydarzenia wstawiali się także za kapłanami diecezji sosnowieckiej, modląc się o uzdrowienie relacji między nimi oraz między duchowieństwem a wiernymi świeckimi.

Nie zabrakło również modlitwy za osoby życia konsekrowanego, za rodziny oraz za wspólnoty działające na terenie diecezji sosnowieckiej. Szczególną intencją została objęta młodzież i dzieci, aby nie bali się oddawać swojego życia Chrystusowi.

CZYTAJ TEŻ>>> Bp Ważny do księży: to na modlitwie zasadza się nasza przyjaźń z Bogiem, ale też ta wzajemna

Na końcu wszystkich diecezjan swoją modlitwą wstawienniczą objął bp Artur Ważny. Szczególnie ważnym momentem podczas całego wieczoru była cicha adoracja Najświętszego Sakramentu.

Na zakończenie bp Artur zaprosił wszystkich zebranych na wydarzenie festiwal Strefa Młodych – który jest przestrzenią spotkania młodych z całej Polski, a w szczególności z terenów diecezji sosnowieckiej. – Miałem być gościem tego festiwalu, a wychodzi na to, że będę gospodarzem – powiedział bp Ważny. Wydarzenie odbędzie się 5 październiku w Arenie Sosnowiec.

Wieczorne uwielbienie w parafii na sosnowieckiej Środuli było okazją do zjednoczenia się na modlitwie w intencji diecezji sosnowieckiej. Wierni biorący udział w wydarzeniu mogli doświadczyć działania Ducha Świętego we wspólnocie, którą tworzą, a której przewodzi nowy pasterz diecezji. 

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę