Nasze projekty
fot. Youtube mali bracia Ubogich

Jasiek Mela o relacjach z tatą: nie znajduję innej odpowiedzi na tę przemianę niż Bóg

"Nie jest sztuką robić rzeczy spektakularne. Sztuką jest być dobrym człowiekiem na co dzień" - podkreślił Jan „Jaś” Mela, podróżnik i działacz społeczny, pierwszy niepełnosprawny, który zdobył dwa bieguny Ziemi.

Reklama

Jan Mela był gościem „Duchowej rewolucji” – ewangelizacyjnego przedsięwzięcia, które odbywa się w różnych zakątkach diecezji bielsko-żywieckiej i spotkał się z młodzieżą w Kętach.

35-letni Jan Mela przyznał, że w życiu niezwykle ważne są relacje z innymi, przy czym, jak zauważył, ważnym czynnikiem pomagającym je kształtować jest osobista relacja z Bogiem. Dał przykład swego trudnego związku z ojcem.

Nasze relacje nie są idealne, absolutnie nigdy nie będą, ale są fajne. Ja się z moim tatą zaprzyjaźniłem, to jest kwestia ogromnej pracy całej rodziny, ale też nie znajduję innej odpowiedzi na tę przemianę niż Pan Bóg, niż wiara, która nam pomogła. I śmiało mogę powiedzieć, że człowiek nie jest w stanie swoją mocą tak się zmienić, jak się zmienił mój tata – podkreślił i zachęcił do konfrontacji z prawdą o sobie samym.

Reklama

Nie jest sztuką robić rzeczy spektakularne. Sztuką jest być dobrym człowiekiem na co dzień. Sztuką i odwagą jest potrafić zaprezentować się komuś w całości. Był czas, kiedy sobie wyhodowałem wydmuszkę samego siebie, takiego twardziela-kozaka, który wejdzie na oba bieguny, na Kilimandżaro, maraton przebiegnie, różne rzeczy zrobi. I w dużej mierze czułem się w tym wszystkim tak bardzo samotny – stwierdził.

ZOBACZ TEŻ: Joanna Kulig o swoim małżeństwie: Opatrzność nad nami czuwała, że się odnaleźliśmy

Nie poznałem jeszcze w życiu nieskrzywdzonej osoby. Są skrzywdzeni mniej albo skrzywdzeni bardziej, ale nikt z nas nie pochodzi z domu idealnego. Nikt z nas nie ma idealnych rodziców, nie ma idealnych relacji, bo takich po prostu nie ma. One nie istnieją – dodał.

Reklama

Zapewnił, że warto być szczerym ze sobą samym i otwartym na duchowe wsparcie. Wspomniał trudne i bolesne rzeczy, które go spotkały: pożar domu, śmierć brata, a potem wypadek, w którym stracił rękę i nogę. Po czasie buntu wobec tych zdarzeń przyznał, że dziś patrzy na nie inaczej.

Jak dzisiaj patrzę na swoje życie, na te różne fajne i trudne rzeczy, to myślę sobie, że gdyby którejś z tych rzeczy zabrakło, że gdyby nie wydarzył się mój wypadek, gdybym nie zawiódł tylu osób, które zawiodłem, gdyby mój brat nie umarł, to na pewno, na pewno bym tu dzisiaj z wami nie był, na pewno moje życie wyglądałoby inaczej. Śmiem sądzić, że byłoby ono gorsze. Te rzeczy naprawdę są takimi elementami potrzebnymi – przyznał i podkreślił, jak ważna jest łaska odnajdywania motywacji i siły do tego, żeby z każdej trudności się podnosić. Przypomniał, że człowiek nie jest w trudnych sytuacjach sam, że jest z nim Bóg. Zachęcił do poświęcenia czasu i uwagi na relację z Bogiem, szczególnie podczas adoracji przed Najświętszym Sakramentem.

Konferencję podczas spotkania wygłosił wcześniej ks. Piotr Iwanek. Wikariusz parafii NSPJ w Kętach podkreślił, że Bóg towarzyszy człowiekowi we wszystkich sferach życia. Wezwał młodych do zaangażowania się w życie kościelne. Za kard. Grzegorzem Rysiem powtórzył, że młodzi nie są przyszłością, lecz teraźniejszością Kościoła i powinni aktywnie uczestniczyć w jego życiu, a nie tylko o nim mówić. Zachęcił do poszukiwania wspólnoty, która może zmienić życie.

Reklama

Spotkanie przygotował ks. Kamil Bywalec z parafii śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Udział w „Duchowej rewolucji” wzięło kilkaset młodych osób z kęckich szkół średnich.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ania Stachowiak: Wiele osób pisze, że dzięki historii mojej i Adama, odnaleźli drogę do Boga

Jan Mela w 2002 r. uległ wypadkowi. Na skutek prażenia prądem stracił rękę i nogę. Dwa lata później wraz z Markiem Kamińskim zdobył w ciągu jednego roku dwa bieguny. Był pierwszym niepełnosprawnym, który tego dokonał. Od tego czasu wiele podróżuje. Zdobył Kilimandżaro i Elbrus, zwiedził wiele krajów Europy i Azji.

Jest założycielem fundacji „Poza Horyzonty”, która pomaga osobom po wypadkach, potrzebującym protezy oraz wsparcia psychologicznego i prawnego. Jest mężem i ojcem. Mieszka w Krakowie.

KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę