Nasze projekty
AdrianW

„Papież, który uwierzył” – wpływ Wojtyły na kult Bożego Miłosierdzia

Tę książkę można czytać z pasją i wielkim zainteresowaniem - uważa kard. Kazimierz Nycz, który wziął udział w promocji najnowszej publikacji Ewy K. Czaczkowskiej. Spotkanie prezentujące książkę "Papież, który uwierzył" odbyło się 7 stycznia w Warszawie.

Reklama

Po bestsellerach – „Siostra Faustyna. Biografia świętej” i „Cuda świętej Faustyny”, Ewa Czaczkowska przedstawia czytelnikowi książkę dotyczącą wpływu Karola Wojtyły na kult Bożego Miłosierdzia, pytając, jak potoczyłyby się losy tego orędzia, gdyby nie Jan Paweł II.

Ewa Czaczkowska podkreśliła podczas prezentacji książki, że św. Jan Paweł II, jeszcze jako kleryk uwierzył, że to co otrzymała s. Faustyna od Jezusa jest prawdą. – Ten papież wierzył, że to przesłanie, które jest zapisane w Dzienniczku jest prawdziwe, i że s. Faustyna była osobą świętą – wyjaśniła autorka.

Reklama
Reklama

– Książka pokazuje w sposób fascynujący, ale nie sensacyjny kulisy działania Kościoła – powiedział prowadzący spotkanie prasowe Marek Zając.

Reklama
Reklama

W latach 50. większość polskich biskupów prosiła o wyciszenie kultu Bożego Miłosierdzia a Stolica Apostolska sprzeciwiała się jemu. Z niektórych kościołów usuwano wizerunki Jezusa Miłosiernego. O tym, że Faustyna została wyniesiona na ołtarze a jej przesłanie mogło trafić do serc milionów wiernych na całym świecie, w ogromnej mierze zadecydowały nieustępliwe działania Karola Wojtyły.

Autorka odsłania watykańskie kulisy, ukazując nieznane fakty dotyczące zaangażowania biskupa Wojtyły na rzecz kultu Bożego Miłosierdzia. Dociera do jego korespondencji z Watykanem z czasów, gdy był metropolitą krakowskim. Przybliża znaczenie pojęcia miłosierdzia w papieskim nauczaniu. Przedstawia opowieść o niezwykłym duchowym porozumieniu dwojga polskich świętych – mistyczki i papieża – połączonych wiarą w Boże Miłosierdzie.

Reklama

– Tę książkę można czytać z pasją i wielkim zainteresowaniem – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Odnosząc się do tytułu książki – „Papież, który uwierzył” – metropolita warszawski wyjaśnił, że chodzi nie o to, że papież Jan Paweł II uwierzył w Boże Miłosierdzie, ale o to, że uwierzył w to, co Jezus przekazał Faustynie.

Choć – jak dodał ks. prof. Jan Machniak z UPJPII w Krakowie – papież mógł nie uwierzyć, bo wielu ludzi w tamtych czasach Faustynie nie wierzyło.

Wszystkie problemy dotyczące kultu Bożego Miłosierdzia, zdaniem kard. Nycza były jednak potrzebne, by zobaczyć jak Pan Bóg w swojej opatrzności działa i jak Kościół jest ostrożny w ogłaszaniu prawdziwości prywatnych objawień.

– Coraz bardziej się przekonuję, że dobrze jest, jeśli pewne tematy trudne przekazują nam katolicy świeccy, bo robią to językiem bardziej komunikatywnym niż potrafi to zrobić nawet dobry teolog. Sądzę, że dla wielu ludzi – duchownych i świeckich, ta książka może być źródłem wiedzy o tym, co tak naprawdę papież nauczał o Bożym Miłosierdziu – powiedział kard. Nycz.

Książka ukazała się w ogłoszonym przez Franciszka Jubileuszu Miłosierdzia, choć – jak przyznaje autorka – materiały do publikacji zaczęła zbierać już jesienią 2014 roku, nie wiedząc jeszcze wówczas o zamiarach papieża.

Publikacja składa się z dwóch części – historycznej, w której autorka prezentuje dokumenty i wypowiedzi świadków wydarzeń, oraz teologicznej – w której przestawia to, co o Bożym Miłosierdziu mówił i pisał Jan Paweł II.

Fragment książki, dotyczący wizji św. s. Faustyny o Janie Pawle II, można przeczytać w tekście „Tajemnica wizji św. Faustyny”.


am / Warszawa

ekai


Czaczkowska_Papiez-ktory-uwierzylPolecamy książkę Ewy K. Czaczkowskiej, pt. „Papież, który uwierzył. Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia”

Kto wie, jak potoczyłyby się losy orędzia o Bożym Miłosierdziu przekazanego przez Siostrę Faustynę, gdyby nie Jan Paweł II.

Autorka odsłania watykańskie kulisy, przedstawiając nieznane fakty dotyczące zaangażowania Wojtyły na rzecz kultu Bożego Miłosierdzia. Dociera do jego korespondencji z Watykanem z czasów, gdy był krakowskim metropolitą. Przybliża znaczenie pojęcia miłosierdzia w papieskim nauczaniu. Przedstawia opowieść o niezwykłym duchowym porozumieniu dwojga polskich świętych – mistyczki i papieża – połączonych wiarą w Boże Miłosierdzie.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite