Nasze projekty

Ks. Kowalski: Wakacje to świetny czas, aby zbliżyć się do Boga

O pozostawieniu postawy zwycięzcy, odpoczynku i podróży wgłąb siebie w czasie wakacji mówił ks. Marcin Kowalski, współautor książki "Jutro Niedziela", w poranku Siódma9 opowiadając o niedzielnej liturgii słowa. - To jest świetny czas, żeby zbliżyć się do Niego, żeby udać się w drogę do Niego - podkreślił.

Reklama

„Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom” – to słowa, które usłyszymy w niedzielnej Ewangelii. Ks. Kowalski wyjaśnił, że prostaczkowie nie są osobami niewykształconymi, a Ewangelia w żaden sposób nie poniża ludzi prostych. W starożytności – jak zauważył – mało kto pisał i czytał, dlatego „większość ludzi według naszych dzisiejszych standardów można by uznać za niewykształconych”.

Chodzi o tych, którzy są jak małe dzieci, ale nie w sensie głupoty, tylko życiowego niedoświadczenia. Także w sensie życiowej otwartości, tak jak dziecko jest otwarte, aby się uczyć, także naśladując dorosłych.

Niedzielna liturgia słowa wskazuje również jak dobrze przeżyć wakacje, ponieważ słyszymy w niej o podróży zarówno w kontekście zmiany miejsca, jak i wejściu wgłąb siebie. To słowo – jak podkreślił ks. Kowalski – „jest dane i dla odpoczynku naszych serc, i dla właściwego zaplanowania wakacji”.

Reklama

Po pierwsze słyszymy o podróży, o drodze. Widzimy króla, wędrowca, który udaje się w podróż do Jerozolimy. Pierwszym elementem jest więc droga do podjęcia, podróż. Zawsze dobrze jest się oderwać od spraw, które mamy na co dzień i zmienić miejsce. To słowo proponuje nam także niefizyczną drogę, podróż w głąb siebie. To jest drugi element dobrych wakacji – oderwanie się od siebie, od postury zdobywcy, wiecznego króla.

Biblista przypomniał, że Jezus zachęca do postawy łagodności, o której usłyszymy w pierwszym czytaniu o wjeździe króla do Jerozolimy. Warto – jak podkreślił – pozwolić sobie na odpoczynek od pozy króla, zwycięzcy, ponieważ „to nie determinuje naszego życia, nie jesteśmy maszynami do zwyciężania, ale jesteśmy zwyciężeni czy zbawieni przez Pana”.

I tu mamy trzeci element, kiedy Jezus mówi, co może dać nam odpoczynek serca. A więc podróż, pozostawienie pozy króla, zwycięzcy i zbliżenie się do Niego. Zazwyczaj wakacje udawało mi się spędzać na parafii i proboszcz nieustannie przypominał: «Nie zgubcie Boga w te wakacje. Pamiętajcie, nie ma wakacji bez Boga». Myślę, że ta Ewangelia proponuje coś więcej – nie tylko nie zgubmy Boga, ale to jest świetny czas, żeby zbliżyć się do Niego, żeby udać się w drogę do Niego”.

Reklama

Siódma9, kh/Stacja7

 

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite