Nasze projekty

„Jutro Niedziela” pomaga przygotować się do niedzielnej liturgii

Jak przeżyć Adwent? Jak czytać Pismo Święte i czy może w tym pomóc "jutro Niedziela"? Na te i inne pytania odpowiedzieli w programie "W dobrej wierze" na antenie TVPKraków ks. Przemysław Śliwiński i ks. Marcin Kowalski, autorzy książki "Jutro Niedziela".

Reklama

Jak przeżyć Adwent? Już na początku Adwentu, a nawet przed jego rozpoczęciem w galeriach i supermarketach możemy usłyszeć kolędy, sami organizujemy nastrój świąteczny, a kiedy przychodzi czas Bożego Narodzenia – podkreślił ks. Śliwiński – “jesteśmy nim znudzeni przez co nie dotykamy istoty świąt i tego czym jest Adwent”.

Adwent w pierwszym okresie jest oczekiwaniem innym niż się nam wydaje. To nie oczekiwanie na narodzenie Jezusa, bo ono już się spełniło – Jezus przyszedł na świat. Czekamy na pamiątkę tego przyjścia. Adwent to oczekiwanie na nasze spotkanie z Jezusem na końcu czasów, dokąd to życie zmierza – mówił.

Ks. Kowalski zwrócił uwagę na kolor szat, w których księża celebrują msze w Adwencie. Podobnie jak w Wielkim Poście i na pogrzebie, są fioletowe.

Reklama

Przejście z życia na ziemi do wieczności. W Adwencie podczas mszy usłyszymy wiele tekstów o końcu świata oraz o czuwaniu, aby być gotowym na spotkanie z Jezusem – mówił.

Co Bóg chce nam powiedzieć w tym czasie? Kim jesteśmy i kim nie jesteśmy, nie jesteśmy bogami, choć dużo robimy, aby nimi być. Wydaje nam się, że nad wszystkim panujemy, a historia ostatnich miesięcy pokazuje, że nie do końca – zauważył ks. Śliwiński.

Ks. Kowalski podkreślił z kolei, że Bóg już dziś jest obecny w świecie. Bliskość Boga, której szukamy w Adwencie może być jego głównym przesłaniem – dodał.

Reklama

Jak czytać Pismo Święte i czy może w tym pomóc “Jutro Niedziela”? Książka ma pomóc w słuchaniu Słowa. To nie jest komentarz, ale przygotowanie do słuchania niedzielnej liturgii – zwrócił uwagę ks. Śliwiński.

Czytelnik – podkreślił ks. Kowalski – otrzymuje w “Jutro Niedziela” cały zestaw narzędzi: translatorski, historycznych, które “pomogą rozpakować Pismo Święte”. Możemy odkryć, że między pierwszymi chrześcijanami, a nami nie ma takiej przepaści – dodał.

kh/Stacja7

Reklama

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite