Profesura z miłości

Prawo do życia nie jest poglądem. Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka. Zaraz po tym podstawowym prawie, jest prawo do GODNEGO życia. Jeśli zaś chcemy być cywilizowanym społeczeństwem, które rozwinęło się do pełni człowieczeństwa, powinniśmy włożyć ogromny wysiłek w pomoc każdej osobie. By każdy mógł żyć godnie. 

Reklama

Kiedy podczas ostatnich protestów na ulicach po wyroku TK napisałam kolejny tekst o tym, że „wygrało życie”, dostałam wiele komentarzy i wiadomości. Obok życzeń, żebym miała chore dzieci, pojawiły się także komentarze, że „jeśli jestem taka mądra, mogę sama adoptować niepełnosprawne dziecko”…

Odpowiedź na te komentarze nie ma sensu, ale jest WIELKI SENS porozmawiania o tej pomocy właśnie. 

Prawo do życia nie jest poglądem. Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka. Zaraz po tym podstawowym prawie, jest prawo do GODNEGO życia. Jeśli zaś chcemy być cywilizowanym społeczeństwem, które rozwinęło się do pełni człowieczeństwa, powinniśmy włożyć ogromny wysiłek w pomoc każdej osobie. By każdy mógł żyć godnie.

Reklama

Każdy człowiek zasługuje na życie

Nie do naszej oceny należy to, czy ktoś jest lepszym czy gorszym człowiekiem. Tym bardziej nikt nie ma prawa określać drugiego człowieka, że jest „karykaturą”. Kto dał nam prawo oceny, czy ktoś jest bardziej lub mniej potrzebny w społeczeństwie? A może właśnie to my sami jesteśmy „karykaturami ludzi”, skoro nie potrafi do nas dotrzeć, że każdy człowiek, tak jak my, zasługuje na godne życie.

Nie do naszej oceny należy to, czy ktoś jest lepszym czy gorszym człowiekiem.

Dlaczego, skoro to wydaje się takie oczywiste, toczy się wokół tego dyskusja? Jak to się stało, że w XXI wieku, w środku Europy, w Polsce – kraju, którego właściwie każdy obywatel, z powodu naszej historii, powinien mieć tytuł naukowy z poszanowania życia i godności człowieka – toczy się dyskusja czy każdy na życie zasługuje. Co się stało, że musimy oglądać obrazki z ulic naszej stolicy, kiedy kilku młodych mężczyzn kijami bejsbolowymi rozbija ekspozytor, na którym jest umieszczony plakat z grafiką przedstawiającą nienarodzone dziecko w brzuchu matki otoczone sercem? Dlaczego silni, młodzi mężczyźni, którzy powinni być pierwszymi, którzy staną w obronie najsłabszych, wyrażają na ulicy dla nich pogardę, waląc kijami bejsbolowymi w zdjęcie dziecka?

Czas na dobro

Można powiedzieć: źle już było. Teraz czas na dobro. Zamiast wymyślać kolejne hasła i cięte riposty jedni przeciw drugim, lepiej podjąć wysiłek, by razem skupić się na pomocy. Tym najsłabszym. W Polsce są setki fundacji, hospicjów, domów samotnej matki, itd. Nie zabraknie takich miejsc, żeby każdy z nas mógł umieścić tam całą swoją energię, skierowaną na pomoc. Zamieszczamy kolejny raz na Stacji7 mapę takich miejsc.

Reklama
Zamiast wymyślać kolejne hasła i cięte riposty jedni przeciw drugim, lepiej podjąć wysiłek, by razem skupić się na pomocy.

W Polsce niestety nie zabraknie także jeszcze długo osób, którym nasza bezpośrednia pomoc jest potrzebna. Wystarczy się tylko wokół rozejrzeć i mieć wrażliwość na innych ludzi. Wspaniale w wywiadzie dla Stacji7 opowiada o tym ks. Tomasz Kancelarczyk, który w pewnym momencie po prostu zakasał rękawy i zabrał się do bardzo konkretnej pomocy kobietom w ciąży, które są w trudnej sytuacji życiowej. Tym opuszczonym przez ojca dziecka, opuszczonym przez rodzinę, pozostawionym samym sobie, z sugestią tzw. wyboru i „pozbycia się problemu”. Łatwo, prawda? Bo o wiele łatwiej jest powiedzieć: „walczę, żebyś miała wybór”, niż: „z chęcią pomogę ci, wezmę także na siebie odpowiedzialność za to nowe życie”…

Warto w tej całej dyskusji zastanowić się, czy to właśnie brak ludzkich odczuć, brak pomocy, odwracanie wzroku i wykrzykiwanie haseł, żeby kobiety dokonywały „właściwych wyborów” nie czyni nas „karykaturami ludzi”.

Człowieczeństwo wyróżnia nas w świecie istot żywych tym, że możemy myśleć. Nie bójmy się tego robić, by skierować wszystkie nasze wysiłki we właściwą pomoc tym, którzy nas naprawdę potrzebują, bardziej niż „wyboru”.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Co papież Franciszek mówi o aborcji? “Wynajęcie płatnego zabójcy”

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Wspieraj nas - złóż darowiznę