Cathopic/Influenzando

Co papież Franciszek mówi o aborcji? „Wynajęcie płatnego zabójcy”

Papież Franciszek od kilku lat w swoim nauczaniu podkreśla wartość ludzkiego życia i opieki nad najsłabszymi i wykluczonymi. Zdecydowany głos zabiera także w sprawie aborcji.

Reklama

W czasie audiencji ogólnej w październiku 2018 roku papież Franciszek poświęcił swoją katechezę przykazaniu „Nie zabijaj”. Odniósł się też do aborcji.  W dzisiejszym świecie przejawem pogardy dla życia są wojny, różnorakie formy wyzysku człowieka, spekulacje nad stworzeniem, kultura odrzucenia czy systemy, które podporządkowują ludzką egzystencję korzyściom ekonomicznym. Pogarda dla życia pozwala również na usunięcie ludzkiego istnienia z łona matki w imię ochrony innych praw, podczas gdy akt, który likwiduje niewinne i bezbronne życie w jego rozkwicie nie może być terapeutyczny, kulturalny ani zwyczajnie ludzki” – stwierdził Ojciec Święty.

„Ochrona życia to sprawa ludzka”

25 maja 2019 roku papież wygłosił przemówienie do uczestników watykańskiej konferencji „Tak dla życia! Zatroszczyć się o cenny dar życia w rodzinie”. Poruszył tam temat aborcji eugenicznej.

Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne. Dlatego należy z całą stanowczością odradzać stosowania diagnozy prenatalnej w celach selekcyjnych, ponieważ jest to wyrazem okrutnej mentalności eugenicznej, która odbiera rodzinom możliwość przyjęcia i kochania swego najsłabszego dziecka – powiedział Franciszek.

Reklama
Reklama

Zaznaczył, że aborcja powodowana jest strachem, ale nigdy nie jest dobrą odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Aborcja nie jest nigdy odpowiedzią, jakiej poszukują kobiety i rodziny. To raczej strach przed chorobą i samotnością wywołują wahania rodziców. Podkreślił, że ochrona życia to nie sprawa wiary: Religia nie ma z tym nic wspólnego, to sprawa ludzka.

Każde dziecko, które pojawia się w łonie matki jest darem, który zmienia historię rodziny. Takie dziecko trzeba przyjąć, kochać i otoczyć troską. Zawsze! – zaznaczył papież.

Wynajęcie płatnego zabójcy

W ostatnim wywiadzie telewizyjnym dla Canale 5 Franciszek porównał aborcję do „wynajęcia płatnego zabójcy”. Już w trzecim tygodniu, prawie w czwartym wykształcone są wszystkie organy u nowej istoty ludzkiej w łonie matki, to jest życie ludzkie. Warto zadać sobie więc pytanie: czy słuszne jest przekreślanie życia, by rozwiązać problem? Nie, nie jest. Czy słuszne jest wynajmowanie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? – pytał retorycznie.

Reklama
Reklama

W czerwcu 2018 roku papież przyjął w sobotę na audiencji rodziny, z okazji dorocznego Forum Włoskich Rodzin. Podczas spotkania, w bardzo mocnych słowach przypomniał nauczanie Kościoła Katolickiego dotyczące aborcji:

W zeszłym stuleciu cały świat był zgorszony tym, co robili naziści, by doprowadzić do czystości rasy. Dziś robimy to samo, tylko w białych rękawiczkach  – powiedział papież. Aby zapewnić sobie spokojne życie, zabija się niewinnego – stwierdził kategorycznie Ojciec Święty.

W innym wywiadzie dziennikarz Jordi Évole zapytał papieża o to, czy „zrozumiałby przypadek przerwania ciąży poczętej w wyniku gwałtu”. Zrozumiałbym rozpacz [zgwałconej] dziewczyny, ale wiem także, że niegodziwe jest niszczenie życia ludzkiego w celu rozwiązania tego problemu – powiedział Franciszek i zapytał retorycznie: Czy godzi się wynajmować płatnego zabójcę, aby zniszczyć życie ludzkie?.

Reklama

Aborcja w encyklikach i listach papieża

Papież Franciszek zabierał także w tej sprawie głos w dokumentach papieskich. W Encyklice „Laudato Si” papież pisał: „Ponieważ wszystko jest ze sobą powiązane, nie da się pogodzić obrony przyrody z usprawiedliwianiem aborcji. Niewykonalny wydaje się proces edukacyjny na rzecz przyjęcia osób słabych, przebywających wokół nas, które są czasami uciążliwe lub kłopotliwe, jeśli nie otacza się opieką ludzkiego embrionu, mimo że jego pojawienie się może być powodem trudności i problemów” – czytamy.

W adhortacji Evangelii Gaudium papież zaznaczył, że nie można oczekiwać od kościoła, że zmieni on nauczanie w tej kwestii. „Właśnie dlatego, że kwestia ta powiązana jest z przesłaniem o wartości osoby ludzkiej, nie powinno się oczekiwać, że Kościół zmieni swoją postawę w tej kwestii. Chcę być całkowicie uczciwy w tym względzie. To nie jest problem poddany zamierzonym reformom lub «modernizacji». Nie jest żadnym postępem rozwiązywanie problemów przez eliminację ludzkiego życia” – czytamy.

SPRAWDŹ: “Aborcja to dzieciobójstwo” – Papież Franciszek

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę