Nasze projekty

Papież ogłosił Rok Rodziny. Bp Śmigiel: to dla nas szansa i zadanie

19 marca przypada piąta rocznica podpisania adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Z tej okazji papież ogłosił rok, który będzie poświęcony refleksji i pogłębieniu treści dokumentu. - To szansa na ożywienie parafialnego duszpasterstwa rodzin i przemyślenie co robić, aby przywrócić małżeństwu i rodzinie właściwe, pierwsze miejsce - mówi przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.

Dzisiejsza uroczystość wzywa nas do tego przykładu ewangelizowania poprzez rodzinę, proponując nam na nowo ideał miłości małżeńskiej i rodzinnej, jak to zostało podkreślone w adhortacji apostolskiej Amoris laetitia, której piąta rocznica promulgacji przypadnie 19 marca. Ogłoszony zostanie też rok poświęcony refleksji nad Amoris laetitia, który będzie okazją do pogłębienia treści dokumentu. Te refleksje zostaną udostępnione wspólnotom kościelnym i rodzinom, aby towarzyszyły im w ich drodzepowiedział wczoraj papież Franciszek w rozważaniu podczas południowej modlitwy Anioł Pański.

Rok Rodziny Amoris Laetitia zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa a zakończy się obchodami Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w czerwcu 2022 roku. Watykan przekaże do dyspozycji parafii, diecezji, uniwersytetów, ruchów kościelnych i stowarzyszeń rodzin, narzędzia służące rozwojowi duchowości rodzinnej, formacji i aktywności duszpasterskiej w zakresie przygotowania do małżeństwa, wychowania do uczuciowości młodych ludzi, świętości małżonków i rodzin, aby żyły łaską sakramentu w codziennym życiu.

Ponadto zostaną zorganizowane międzynarodowe sympozja naukowe w celu pogłębienia treści i implikacji adhortacji apostolskiej, dotyczące zagadnień o dużym znaczeniu dla rodzin na całym świecie.

Reklama

Reklama

W związku z inauguracją (19 marca 2021 r.) Roku „Rodziny Amoris Laetitia” watykańska dykasteria przygotowała specjalną broszurę informacyjną, którą można pobrać ze strony internetowej: www.amorislaetitia.va. Strona, opracowana w pięciu językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim i włoskim, będzie aktualizowana o propozycje i inicjatywy, które będą stopniowo rozwijane w tym szczególnym roku.

 

Szansa na ożywienie parafialnego duszpasterstwa rodzin

Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu, że po raz kolejny wskazuje na rodzinę jako na skarb Kościoła i zagadnienie, które powinno być w centrum uwagi życia eklezjalnego – powiedział bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Jego zdaniem, papieska decyzja powinna być interpretowana w kontekście wcześniejszego ogłoszenia Roku św. Józefa – opiekuna Świętej Rodziny i patrona chrześcijańskich małżeństw.

Jest to bardzo przemyślane działanie ze strony Ojca Świętego: najpierw ukazuje nam św. Józefa jako człowieka wielkiej odpowiedzialności i wiary, rozmodlonego, ale i odważnego. A teraz ogłasza Rok Rodziny, który rozpocznie się w uroczystość św. Józefa – przypomniał.

ZOBACZ TEŻ: 2021 będzie rokiem św. Józefa. Z tej okazji specjalne odpusty

Według bp. Śmigla, Rok Rodziny jest szansą na ożywienie przede wszystkim parafialnego duszpasterstwa skierowanego do rodzin. To jest dla nas wielka szansa, aby w codziennym duszpasterstwie parafialnym przemyśleli ponownie, co robić, aby przywrócić małżeństwu i rodzinie właściwe, pierwsze miejsce. Traktujemy to jako wielkie zadanie dla nas, choć trudno teraz od razu wskazywać konkretne cele – zaznaczył biskup.

Czy Rok Rodziny może być czasem na zgłębienie i przezwyciężenie problemów rodziny zwłaszcza w kontekście nieustającej pandemii? Uświadomiliśmy sobie w tym czasie, jak ważna jest rodzina. Powróciliśmy też do koncepcji Kościoła domowego. Przypomnieliśmy sobie, że ten Kościół urzeczywistnia się nie tylko w świątyniach, nie poprzez liturgię, ale również w naszych domach – poprzez rodzinną modlitwę, przez małżeńskie więzi i realizowanie w codzienności wspólnoty wiary, nadziei i miłości – wyjaśnił bp Śmigiel.

Papież pokazuje też, że to jest siła Kościoła i jeżeli Kościół chce się odnawiać, to powinien to czynić także poprzez odnowę małżeństw i rodzin – dodał przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Sytuacja rodzin nie jest dobra

Kondycja polskich i małżeństw nie napawa jednak optymizmem. Jest coraz więcej rozwodów i mniej małżeństw. Z roku na rok więcej dzieci rodzi się w związkach nieformalnych.

Jest to zjawisko charakterystyczne dla całego świata zachodniego. Odejście od decyzji, które są na całe życie; przesuwanie decyzji o małżeństwie na późniejszy wiek – w Polsce ok. 30. roku życia, w innych krajach, jak Włochy, nawet na jeszcze później – to są ogromne problemy, przed którymi stoimy. Tu nie ma łatwej odpowiedzi – stwierdził bp Śmigiel.

My musimy robić to, co do nas należy, czyli zapraszać, pokazywać piękno małżeństwa i rodziny. Nie akcentować wyłącznie kryzysów, bo one oczywiście są, natomiast pokazywać piękno małżeńskiego życia. Robi to zresztą sam papież Franciszek – cała adhortacja „Amoris laetitia” jest o radości w małżeństwie i rodzinie. On zdaje sobie sprawę z tych wszystkich niebezpieczeństw, zasygnalizował je w adhortacji, ale akcent jest położony na to, co pozytywne – podkreślił biskup.

ah, KAI/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę