Nasze projekty

Papież Franciszek o trzech słowach najważniejszych dla każdej rodziny

"W rodzinie można doświadczyć szczerej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, gdy miłość jest głęboka i czysta, gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna chropowatość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga" – powiedział Papież Franciszek w katechezie przed modlitwą Anioł Pański.

Święta Rodzina – wzór i inspiracja

Nawiązując do obchodzonego dziś święta Świętej Rodziny, Papież powiedział, że wspaniale jest mieć świadomość, że również Syn Boży potrzebował ciepła rodziny. W Nazarecie rozpoczęło się życie Jezusa. W jego rodzinnym domu był otoczony troską Józefa i dobrocią Maryi. Właśnie dlatego rodzina z Nazaretu jest rodziną wzorcową, w której wszystkie rodziny świata mogą znaleźć punkt odniesienia i inspirację – powiedział Franciszek.

Zdaniem Papieża „na wzór Świętej Rodziny musimy wrócić do wychowawczej wartości rodziny”, która musi być oparta na miłości, która odnawia relację i otwiera perspektywy nadziei.

Papież zauważył też, że każda rodzina ewangelizuje przykładem życia, mimo że w każdej rodzinie są problemy i kłótnie. Jeżeli kłócimy się w rodzinie, dzień nie powinien zakończyć się bez uczynienia znaku pokoju. W rodzinie są trzy słowa, które trzeba chronić zawsze: proszę, dziękuję, przepraszam – wskazał.

Reklama

Papież ogłasza Rok Rodziny

Papież przypomniał, że 19 marca 2021 roku minie pięć lat od ogłoszenia adhortacji apostolskiej Amoris laetitia i z tej racji postanowił ogłosić Rok Rodziny. Aby kontynuować proces synodalny, która doprowadził do jej publikacji, postanowiłem ogłosić specjalny Rok poświęcony Rodzinie Amoris laetitia, który zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa a zakończy się obchodami Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się tutaj, w Rzymie, w czerwcu 2022 roku – ogłosił Franciszek. Zapowiedział, że będzie on koordynowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Niech Dziewica Maryja, do której zwracamy się teraz w modlitwie Anioł Pański, wyjedna dla rodzin całego świata, by były coraz bardziej zafascynowane ewangelicznym ideałem Świętej Rodziny, stając się zaczynem nowego człowieczeństwa oraz konkretnej i powszechnej solidarności – powiedział Papież na koniec katechezy.

Po modlitwie Papież zwrócił się do rodzin, które zostały dotknięte skutkami pandemii, zwłaszcza do rodzin służb medycznych zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Zapewnił, że zawierza Bogu każdą rodzinę.

Reklama

Modlitwę Anioł Pański papież poprowadził z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę