Nasze projekty

Papież do Polaków: życie św. Jana Pawła II jest wyrazistym przykładem wolności chrześcijańskiej

Franciszek zachęcił Polaków, aby patrzyli na życie świętych, jako "przykład wolności chrześcijańskiej".

Fot. Jose Martinez / Cathopic

Podczas cotygodniowej audiencji papież nawiązał do rocznicy wyboru Jana Pawła II, która przypada w tym tygodniu, oraz liturgicznych wspomnień św. Jana XXIII, św. Teresy z Ávila i św. Jadwigi Śląskiej. Jak podkreślił, „ich życie jest wyrazistym przykładem wolności chrześcijańskiej”.

Niech doświadczenie tych Świętych przypomina Wam, że nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy. A najwspanialszym wypełnieniem wolności jest miłość, która urzeczywistnia się w służbie – zwrócił się do Polaków.

„Liczy się tylko wiara, która działa przez miłość”

Podczas audiencji papież kontynuował rozważania wokół Listu do Galatów. W naszych katechezach mogliśmy uwypuklić to, co św. Paweł uważa za fundament wolności: fakt, że przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa zostaliśmy wyzwoleni z niewoli grzechu i śmierci – mówił Franciszek.

Reklama

Jak podkreślił papież, wolność „nie stoi w sprzeczności z otrzymanymi przez nas kulturami i tradycjami”. Wyzwolenie zyskane przez chrzest pozwala nam otworzyć się na uniwersalizm wiary, która wkracza w każdą kulturę. Dla tych, którzy przystąpili do Chrystusa, nie ma już znaczenia, czy są Żydami czy poganami. Liczy się tylko wiara, która działa przez miłość – powiedział.

„Wolność jest darem, którego należy strzec”

Pawłowa wizja wolności przypomina obowiązek poszanowania pochodzenia kulturowego każdej osoby. Taki jest sens nazywania siebie katolikami i mówienia o Kościele katolickim. „Katolicki” to przymiotnik, który oznacza powszechny. Dlatego też Kościół posiada w swojej naturze, otwartość na wszystkie narody i kultury, ponieważ Chrystus umarł i zmartwychwstał za wszystkich – mówił Franciszek.

Jak dodał, „wolność wiary chrześcijańskiej nie ukazuje statycznej wizji życia i kultury, lecz wizję dynamiczną”. Wolność jest darem, którego należy strzec i który wymaga od każdego z nas bycia nieustannie w drodze. Jest to sytuacja pielgrzymów; jest to stan nieustannego wędrowania – wyzwolenia z niewoli, aby podążać ku pełni wolności – tłumaczył.

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę