Nasze projekty

Nowość Ewangelii jest inna od nowości świata

Jest różnica między "nowościami" świata i "nowością" przyniesioną przez Chrystusa, ponieważ to nowość Ewangelii przemienia nas całkowicie - mówił papież Franciszek podczas porannej Mszy św. w Domu św. Marty. 

Swoją homilię papież oparł na tekście dzisiejszego pierwszego czytania z Listu św. Pawła do Kortyntian, w którym Paweł potępia „podwójne życie” gminy chrześcijańskiej w Koryncie (1 Kor 5, 1-8). „Słyszy się powszechnie o rozpuście między wami, i to o takiej rozpuście, jaka się nie zdarza nawet wśród pogan; mianowicie, że ktoś żyje z żoną swego ojca” – pisał Apostoł.

– To ostre słowa wyrzutu. Paweł jest zły na nich za to, że wyznając Chrystusa jednocześnie tolerują niemoralność, nazywając siebie otwartymi chrześcijanami. Przywołuje porównanie do procesu powstawania ciasta na chleb, gdzie drożdże zakwaszają całe ciasto. Tymczasem przecież Jezus poleca, by nowe wino wlewać do nowych bukłaków – zauważa Franciszek.

W tym kontekście przypomniał czym jest „nowość” Ewangelii – Dobrej Nowiny: – Jest różnica między „nowościami” świata i „nowością” przyniesioną przez Chrystusa. Nowość Ewangelii, nowość Chrystusa nie tylko przemienia naszą duszę, ale też całego człowieka: duszę, ducha i ciało. Nowość Ewangelii jest absolutna, całkowita, ponieważ przemienia nas od wewnątrz i na zewnątrz: ducha, ciało i codzienne życie.

Reklama
Reklama

Franciszek zauważa, że chrześcijanie z Koryntu nie zrozumieli totalizującej nowości Ewangelii, która nie jest ideologią ani społecznym sposobem życia, pozwalającym współistnieć z pogańskimi nawykami. – Nowość Ewangelii jest zmartwychwstaniem Chrystusa, który posłał nam Ducha aby towarzyszył nam w życiu. My, chrześcijanie, jesteśmy mężczyznami i kobietami Nowości Ewangelii, nie nowin świata.

Papież zwraca uwagę, że ludzie, których Paweł potępia „są ludźmi letnimi, niemoralnymi, formalnymi; są ludźmi, którzy symulują, są hipokrytami”. – Ktoś może tu powiedzieć: ale ojcze, przecież my jesteśmy słabi, jesteśmy grzesznikami”. Ale to jest coś innego. Jeśli przyznajesz się do swojego grzechu i słabości, Pan ci przebacza, ponieważ częścią nowości Ewangelii jest wyznanie, że Jezus Chrystus przyszedł dla odpuszczenia naszych grzechów. Ale jeśli mówisz, że jesteś chrześcijaninem żyjącym jednocześnie według rozpusty świata, to już jest hipokryzja. Taka jest różnica. Jezus powiedział nam w Ewangelii: „Bądźcie ostrożni, kiedy wam mówią: Chrystus jest tam, albo tam”. Nie, Chrystus jest jeden. I Chrystus jest jasny w swoim orędziu – powiedział papież.

W tymi miejscu jednak przestrzegł, że owo życie nowością Ewangelii oznacza pójście drogą Chrystusa, która kończy się męczeństwem. – Droga tych, którzy przyjmują nowość Jezusa Chrystusa, jest taka sama jak samego Jezusa: to droga wiodące do męczeństwa. Ale to męczeństwo nie zawsze jest krwawe, ale może być męczeństwem dnia powszedniego.  Jesteśmy w drodze i spogląda na nas wielki oskarżyciel, który wzbudza dzisiejszych oskarżycieli, aby pochwycić nas na sprzecznościach”. Nie można jednak negocjować z „nowinkami”, nie wolno nam „rozmywać orędzia Ewangelii”.

Reklama
Reklama

ad, Vatican News/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite