Nasze projekty

Matteo Bruni: Papież został powiadomiony o apelu polskich katolików

Ojciec Święty został poinformowany o apelu i modli się za tych, którzy go wystosowali - tak Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Watykanu odniósł się do wczorajszej publikacji we włoskim dzienniku "La Repubblica" apelu grupy polskich katolików skierowanego do papieża Franciszka.

W oświadczeniu złożonym na ręce dopytujących go dziennikarzy Matteo Bruni powiedział:

– Ojciec Święty został poinformowany o apelu i modli się za tych, którzy go wystosowali. Cały Kościół musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby były stosowane normy kanoniczne, przypadki nadużyć zostały wykryte, a winni tych poważnych przestępstw zostali ukarani.

Wypowiedź dyrektora prasowego w tej sprawie opublikował serwis Vatican News.

Reklama
Reklama

Apel zatytułowany „Ojcze Święty Franciszku! Napraw nasz Kościół” został opublikowany wczoraj na łamach włoskiego dziennika „La Repubblica” jako całostronnicowa reklama. Wykupiła ją grupa zaangażowanych świeckich katolików, głównie z archidiecezji gdańskiej za pieniądze zebrane w ramach publicznej zbiórki. W tekście apelu, zmienionym przez redakcję włoskiego dziennika z uwagi na tamtejsze prawo prasowe, sygnatariusze listu proszą papieża aby „spojrzał z troską na Kościół w Polsce, gdzie zostały potwierdzone przypadki pedofilii, a lojalność wobec instytucji jest ślepa i głucha, ważniejsza od dobra ofiar”. Ich daniem „brak zdecydowanej reakcji kościelnej hierarchii wobec zawiadomień o karygodnych zachowaniach przypisywanych niektórym biskupom jest powodem publicznego zgorszenia i szkodzi dobru Kościoła”. Z pierwotnej wersji apelu zostały usunięte przez włoską redakcję nazwiska trzech wymienionych tam polskich biskupów.

O publikacji apelu napisało jeszcze kilka włoskich portalu internetowych oraz – za agencją The Associated Press także serwisy amerykańskie takie jak „The New York Times” i „The Washington Post”.

ad/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite