Nasze projekty

Franciszek: tylu ludzi głoduje – musimy walczyć z marnotrawstwem żywności

Franciszek podkreśla „bolesną dychotomię” współczesności: podczas gdy miliony osób dotyka głód lub niedożywienie, z drugiej strony dochodzi do marnowania jedzenia w olbrzymich ilościach.

fot. M. Mazur / EpiskopatNews / Flickr

Nadeszły niepewne czasy. Doprowadzamy świat do niebezpiecznych granic: klimat się zmienia, zasoby są plądrowane, konflikty i kryzys gospodarczy zagrażają bytowi milionów ludzi – pisze papież w przesłaniu do Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. Franciszek podkreśla „bolesną dychotomię” współczesności: podczas gdy miliony osób dotyka głód lub niedożywienie, z drugiej strony dochodzi do marnowania jedzenia w olbrzymich ilościach. Franciszek stawia w odpowiedzi na kooperację.

Papież zaznacza, iż wspomniane problemy dotykają w pierwszym rzędzie wspólnot rolniczych. Ofiarami tych źródeł cierpienia padają również ludy rdzenne wielu rejonów Ziemi. Wszystko to odbija się szczególnie na kobietach i młodzieży pozbawionej często perspektyw.

Ta rzeczywistość zmusza nas do rozwiązywania istniejących problemów, w szczególności głodu i nędzy, nie poprzez zadowalanie się abstrakcyjnymi strategiami lub nierealistycznymi zobowiązaniami, ale poprzez kultywowanie nadziei płynącej ze wspólnego działania – stwierdza następnie Franciszek. Wzywa do zaangażowania się w stworzenie systemu rolnictwa i produkcji żywności, który byłby bardziej inkluzywny. Chodzi również o rozwój technologii prowadzącej do uczynienia tej gałęzi gospodarki bardziej zrównoważoną oraz przyjaźniejszą dla środowiska. Fundamentalne znaczenie ma też, jak podkreśla papież, zwalczenie fenomenu marnowania jedzenia i wprowadzenie prawdziwie sprawiedliwej dystrybucji zasobów.

Reklama

Dziękując Międzynarodowemu Funduszowi Rozwoju Rolnictwa za wysiłki na tym polu, papież zapewnia o swojej modlitwie w intencji pracy tej związanej z ONZ instytucji. Niech wasze propozycje oraz działania odzwierciedlają uniwersalne wartości sprawiedliwości, solidarności i współczucia oraz będą ukierunkowane na wspólne dobro, a także pracę na rzecz pokoju i zgody społecznej, generując zmiany na rzecz integralnego rozwoju ludzkości – pisze Franciszek w swoim przesłaniu.

ZOBACZ TEŻ: Bp Czaja wraca do posługi po przeszczepie. „Możemy znowu być razem”

Vatican News PL

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę