Nasze projekty

Franciszek: Kościół nie jest miejscem ludzi doskonałych i uprzywilejowanych

"Bóg nie powołuje nas, by postawić nas na piedestale, ale by uczynić nas wolnymi i odważnymi narzędziami Jego wielkiej i włączającej miłości" – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

fot. Vatican News/youtube.com (print screen)

Kwestii powszechnego przeznaczenia głoszenia Ewangelii poświęcił papież swoją dzisiejszą katechezę.

Na wstępie Franciszek zaznaczył, że Chrystus narodził się, umarł i zmartwychwstał dla wszystkich i dlatego pragnie aby Jego Ewangelia była dla wszystkich. Chrześcijanie mają obowiązek głoszenia jej, nie wykluczając nikogo. Muszą być otwarci i ekspansywni, «ekstrawertyczni» a ten ich charakter pochodzi od Jezusa, który uczynił swoją obecność w świecie nieustannym pielgrzymowaniem, mającym na celu dotarcie do wszystkich – stwierdził Ojciec Święty.

PRZECZYTAJ TEŻ: Papież zachęca Polaków do otwartości na panowanie Chrystusa. „On jest celem, ku któremu zdążamy”

Reklama

„Kościół nie jest miejscem ludzi doskonałych i uprzywilejowanych”

Papież przypomniał spotkanie Jezusa z Kananejką błagając Go o uzdrowienie swej córki, a Pan Jezus stwierdza, że Jego przepowiadanie musi otworzyć się na wszystkich. Przytoczył szereg scen biblijnych, ukazujących iż Bóg wybiera kogoś, aby dotrzeć do wielu innych. Przestrzegł przed traktowaniem otrzymanego powołania jako przywileju: czyli czucie się, że jest się posiadaczem wyłączności. Zwrócił uwagę, że Biblia uczy nas czegoś przeciwnego: kiedy Bóg kogoś wybiera, to ze względu na umiłowanie wszystkich. Bóg nie powołuje nas, by postawić nas na piedestale, ale by uczynić nas wolnymi i odważnymi narzędziami Jego wielkiej i włączającej miłości. Kościół nie jest miejscem ludzi doskonałych i uprzywilejowanych, lecz wspólnotą uczniów, która daje świadectwo o Tym, którego dzięki łasce poznali, Jezusie, i który wstawia się za wszystkimi, modląc się, miłując i ofiarując siebie dla świata – powiedział Franciszek.

Papież podkreślił, że nie można utożsamiać chrześcijaństwa z jakąś kulturą, z jakąś grupą etniczną, z jakimś systemem. Bóg wybiera niektórych, aby kochać wszystkich. Odnosi się to do każdego z nas: nasza modlitwa, ofiarowanie naszego życia Panu jest również dla innych. Nasze głoszenie, nasza posługa jest skierowana do wszystkich, w przeciwnym razie czegoś jej brakuje –zaznaczył, powtarzają, że Ewangelia jest nie tylko dla mnie, lecz dla wszystkich.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę