Nasze projekty

„Ewangelia nie pójdzie naprzód, jeśli poniosą ją zgorzkniali chrześcijanie”

Kościół nie będzie trwał, Ewangelia nie pójdzie naprzód, jeśli będą ją głosić nudni, zgorzkniali ewangelizatorzy - mówił dziś Franciszek w homilii podczas porannej Mszy św. w Domu św. Marty. Słowa oparł na analizie pierwszego czytania z 2 Księgi Samuela.

Punktem wyjścia papieskiej homilii było czytane dziś w Liturgii Słowa wydarzenie opisane w 2 Księdze Samuela, gdzie Dawid tańczy wnosząc Arkę Przymierza do Jerozolimy a potem spotkanie modlitewne przeradza się we wspólne świętowanie.

Arka została przyniesiona a jej powrót jest wielką radością dla ludu”. Ludzie czują, że Bóg jest blisko nich i świętują. A król Dawid jest z nim, stawia się na czele procesji, składa ofiarę, składając cielca i tłustego barana. Potem z ludźmi krzyczy, śpiewa i tańczy „z całych sił” – zauważył Franciszek. Papież zestawił to z inną, opisaną w późniejszych rozdziałach sytuacją, gdy kobieta imieniem Mical karci Dawida za to, że tańczy podczas modlitwy, upodabniając się w tej sposób „do zwykłego ludu”.

– To pogarda dla prawdziwej religijności, spontaniczność radości z Panem. A kiedy chrześcijanin nie ma radości, nie jest owocny; Gdy w naszym sercu nie ma radości, przestajemy być płodni duchowo – zauważył papież. I konkludował:

Reklama
Reklama

Kościół nie będzie trwał, Ewangelia nie pójdzie naprzód, jeśli będą ją głosić nudni, zgorzkniali ewangelizatorzy. Nie. Będzie się niosła tylko dzięki radosnym, pełnym życia ewangelizatorom. Ta radość rodzi się z otrzymywania Słowa Bożego, z bycia chrześcijaninem, z poruszania się naprzód i powoduje, że umiemy świętować bez zawstydzenia. Nie będziemy wówczas „formalni” jak ta kobieta – Mical, nie będziemy „więźniami formalności”.

ad, VaticanNews/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę