Rosja przywróci karę śmierci? Kościół prawosławny wyraża sprzeciw: nie wolno nam

Pod koniec grudnia prezes rosyjskiego Sądu Konstytucyjnego zasugerował, że Rosja mogłaby znieść moratorium na karę pozbawienia życia, obowiązujące od 1996 roku. "Historia powinna nas nauczyć, że nie wolno nam powtarzać tych błędów" - powiedział metropolita Hilarion.

fot. Matthew Ansley / Unsplash

Nie sądzę, by należało wracać do tego, co było w przeszłości i wznawiać karę śmierci, ponieważ ta instytucja nie doprowadzi ani do zmniejszenia liczby przestępstw, ani do jakiejkolwiek pozytywnej zmiany w świadomości społecznej – stwierdził metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, w telewizji Rossija 24.

Zdaniem metropolity Hilariona, jeśli ktoś zamierza popełnić zbrodnię, za którą grozi kara pozbawienia życia, zazwyczaj nie boi się śmierci – jeśli nawet, to nie powstrzyma go to przed popełnieniem przestępstwa.

„Uważam, że nie jest to coś, do czego powinniśmy wracać”

Prawosławny zwierzchnik przypomniał także, że nie należy zapominać o zbrodniach popełnionych w ZSRR w latach 1920-1930, kiedy ludzi skazywano na śmierć. Uważam, że nie jest to coś, do czego powinniśmy wracać, przynajmniej ze względu na pamięć o tych, którzy padli niewinną ofiarą stalinowskich represji – podkreślił.

Reklama
Reklama

Ostatecznie, nigdy nie można wykluczyć błędu aparatu sądowniczego, zaś kara śmierci jest przecież nieodwracalna, dodał metropolita Hilarion. Wydaje mi się, że nasza własna smutna historia, z masowymi egzekucjami i późniejszymi rehabilitacjami, powinna nas nauczyć, że nie wolno nam powtarzać tych błędów – powiedział duchowny.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę