Nasze projekty

Wysłannik papieża z misją w Moskwie. „Konkretne gesty będzie można zobaczyć pod koniec”

"Pod koniec misji kard. Zuppiego można będzie zobaczyć konkretne gesty, takie jak nowa wymiana więźniów lub ogłoszenie innych inicjatyw" - powiedział abp Paolo Pezzi, metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, o wizycie specjalnego papieskiego wysłannika kard. Matteo Zuppiego.

fot. Francesco Pierantoni/Creative Commons Attribution /commons.wikimedia.org

Pomimo obecności w Moskwie specjalnego wysłannika papieża Franciszka, kard. Matteo Zuppiego władze Rosji zapowiedziały dzisiaj kontynuowanie działań wojennych na Ukrainie.

Nie ma warunków do rozwiązania sytuacji na Ukrainie środkami politycznymi i dyplomatycznymi, dlatego Rosja będzie kontynuowała „specjalną operację wojskową – stwierdził to rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję informacyjną Tass.

Kard. Zuppi kontynuuje misję w Moskwie

Pierwszym i jedynym zdjęciem, które do tej pory dotarło z misji do Moskwy kard. Matteo Marii Zuppiego, w dniach 28 i 29 czerwca wysłanego przez papieża w celu znalezienia „sposobów na sprawiedliwy pokój”, jest zdjęcie kardynała klęczącego przed ikoną maryjną. Jest to wizerunek Matki Bożej Włodzimierskiej, znanej jako Dziewica Czułości, najstarsza ikona maryjna w Rosji, przechowywana w Galerii Tretiakowskiej niedaleko Kremla.

Reklama

Wczoraj w Moskwie kardynał został przyjęty przez Jurija Uszakowa, 76-letniego doradcę prezydenta Władimira Putina ds. polityki zagranicznej, ambasadora w Stanach Zjednoczonych w latach 1998-2008. Rozmowy dotyczyły wojny na Ukrainie i „możliwych sposobów politycznego i dyplomatycznego rozwiązania”. Rosyjskie agencje, w tym Interfax, zacytowały słowa rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa po spotkaniu. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że wysoko oceniamy wysiłki, inicjatywy Watykanu w poszukiwaniu pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego i z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki papieża w przyczynianiu się do zaprzestania konfliktu zbrojnego – powiedział.

ZOBACZ TEŻ: Kard. Zuppi spotkał się z prezydentem Zełenskim

Reklama

Czy kard. Zuppi spotka się z przedstawicielami rosyjskiego rządu?

Kard. Zuppi spotkał się wczoraj po południu także z katolickimi biskupami Rosji w nuncjaturze apostolskiej, kierowanej przez abp. Giovanniego D’Aniello. Wczoraj też zapowiedziano Mszę św. w katedrze archidiecezji Matki Bożej w Moskwie pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Podczas gdy program spotkań jest ściśle tajny, to z Moskwy dochodzą informacje o możliwym spotkaniu kardynała z przedstawicielami rządu zaangażowanymi w prawa dziecka, w tym z komisarz ds. praw dziecka, Mariją Lwową-Biełową. Główny nacisk kładziony jest na kwestię ponad 19 000 ukraińskich małoletnich deportowanych do Rosji. W związku z tym prezydent Zełenski podczas majowej audiencji u papieża Franciszka poprosił Stolicę Apostolską o pomoc. Pod koniec misji kard. Zuppiego można będzie zobaczyć konkretne gesty, takie jak nowa wymiana więźniów lub ogłoszenie inicjatyw mających na celu wsparcie wielu uchodźców i uciekinierów, do czego doprowadził ten konflikt – powiedział wczoraj w wywiadzie dla portalu Vatican News abp Paolo Pezzi, metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.

Abp Pezzi mówił również o możliwości spotkania kard. Zuppiego z prawosławnym patriarchą Cyrylem: Wiara chrześcijańska zna drogę pojednania i przebaczenia; zna świadectwo pokoju przeżywanego we własnym sercu, w rodzinach, między narodami. Dlatego istnieje potrzeba zaangażowania przywódców religijnych w ten dialog. Według moich informacji, kard. Zuppi ma spotkać się z rosyjskim patriarchą prawosławnym Cyrylem. Jeśli tak, będzie to naprawdę ważne wydarzenie – powiedział.

Reklama

CZYTAJ: Papieski wysłannik pojedzie do Moskwy. Celem wizyty jest zachęta do „humanitarnych gestów”

W czwartek rano portal Vatican News dowiedział się, jakie dokładnie spotkania ma w Moskwie kard. Zuppi. Watykan potwierdził, że kardynał spotka się z państwową komisarz ds. praw dziecka, Marią Lwową-Biełową w sprawie ukraińskich małoletnich wywiezionych z Ukrainy do Rosji. Podobno kard. Zuppi rozmawiał o tym już z Uszakowem, a także o pomocy dla jeńców wojennych.

Na czwartkowe popołudnie zaplanowano również spotkanie z prawosławnym patriarchą Moskwy Cyrylem I. Wieczorem kard. Zuppi ma zapewnić rosyjskich katolików o bliskości i modlitwie papieża podczas nabożeństwa w Moskwie. Jego powrót do Rzymu zaplanowano na piątek.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę