Nasze projekty

Kard. Zuppi do katolików w Moskwie: Kościół dąży do pokoju, aby połączyć to, co zło podzieliło

"Kościół, jak matka, nigdy nie może zaakceptować podziału między swoimi dziećmi" - powiedział kard. Metteo Zuppi, przebywający w Moskwie, jako specjalny wysłannik papieski.

fot. Francesco Pierantoni/Flickr CC BY 2.0

Kard. Zuppi przewodniczył w czwartek mszy świętej w katolickiej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie. Koncelebrowało ją około 20 biskupów i kapłanów. Kościół, jak matka, nigdy nie może zaakceptować podziału między swoimi dziećmi. Jest matką i zawsze cierpliwie i stanowczo dąży do pokoju, aby ponownie połączyć to, co zło podzieliło. Jak matka, Kościół nieustannie przyzywa daru pokoju, niestrudzenie go poszukując, ponieważ cierpienie każdego człowieka jest jego cierpieniem – powiedział kard. Zuppi w homilii.

Wysłannik papieski przypomniał, że Kościół „nie jest naiwny: pamięta i nie myli odpowiedzialności, czyni przeciwności szansą na miłość, sieje dobro, aby zwalczać zło i przywracać sprawiedliwość, podtrzymuje nadzieję w mroku ciemności, tka sieć pokoju i braterstwa rozdartą przez przemoc, nienawiść i nieufność. Kościół jest matką”.

PRZECZYTAJ: Abp Galbas otrzymał paliusz z rąk papieża. „Przejmująca uroczystość”

Reklama

Oto jedyny powód misji, jaką przeżywamy w tych dniach, upragnionej przez następcę św. Piotra, który nie ustępuje i stara się uczynić wszystko, aby oczekiwanie pokoju, które wznosi się z ziemi, wkrótce się spełniło. Wczoraj powierzyłem tę misję Matce Bożej Włodzimierskiej, aby Jej czułość dla zranionej i cierpiącej ludzkości pomogła nam szukać drogi pokoju z inteligencją i odwagą, z kreatywnością i zaufaniem – stwierdził przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej.

Kard. Zuppi dodał, że czułość zaczyna się od dzieci, bezbronnych, niewinnych ofiar niesprawiedliwej przemocy, o wiele większej od nich samych, tym bardziej nie do zaakceptowania, że dotyczy tych, którzy nie mogą się bronić.

CZYTAJ TEŻ: Kard. Krajewski: ludzie nie mają nawet na czym spać, bo woda zniszczyła im wszystko

Reklama

Ich cierpienie, często ukryte w głębokich ranach serca, wymaga zaangażowania wszystkich, aby mogły znaleźć pocieszenie i ochronę – podkreślił arcybiskup Bolonii. Jego zdaniem „nie jest to naiwne marzenie, lecz zaangażowanie i obowiązek humanitarny i chrześcijański, niezbędny dla przyszłości”.

Pokój i sprawiedliwość karmią się sobą nawzajem i potrzebują siebie nawzajem. Naucz nas, Panie, wyznawać naszą wiarę w Ciebie jak Piotr, miłować jedność i głosić Ewangelię wszystkim, uznać cię za nasze zbawienie, od którego nikt nigdy nie będzie nas w stanie oddzielić, aby być żywymi kamieniami Kościoła, który uwalnia ludzi z miłości własnej a łączy ich wieczną więzią miłości – powiedział na zakończenie swej homilii w Moskwie kard. Matteo Zuppi.

W piątek wczesnym popołudniem papieski wysłannik ma powrócić do Rzymu.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Halina Frąckowiak o spotkaniu z papieżem: czułam się wzruszona i zaszczycona

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę