Nasze projekty

Abp Galbas otrzymał paliusz z rąk papieża. „Przejmująca uroczystość”

Nowy metropolita katowicki abp Adrian Galbas otrzymał dziś, wraz z 28 innymi arcybiskupami metropolitami, z rąk papieża Franciszka paliusz, czyli biały wełniany pas stanowiący element stroju liturgicznego.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Papież co roku wręcza nowym metropolitom paliusze w ten właśnie dzień. Taki moment okazuje się często również okazją do, co prawda krótkiego, ale osobistego spotkania między papieżem a arcybiskupami. Jak wskazał Radiu Watykańskiemu jedyny Polak, który otrzymywał dziś ów pas, abp Galbas, całe wydarzenie jest niezwykle wzruszające i pomaga lepiej zrozumieć ciężar obejmowania nowej posługi w archidiecezji.

Na pewno była to dla mnie bardzo przejmująca uroczystość, ale też pełna odpowiedzialności, ponieważ odczuwa się także ciężar tego symbolu. Poruszyło mnie to, co Ojciec Święty powiedział w czasie homilii, to znaczy: żebyśmy odważnie szli za Chrystusem i od tego, jakie miejsce w stosunku do Chrystusa zajmujemy, zależy to, na ile mamy siły w tym, by naszą posługę w Kościele wypełniać. A także te słowa o powinności głoszenia Ewangelii. To, że im bardziej Ewangelię głosimy, tym bardziej ona do nas wraca i tym bardziej nas umacnia – mówi abp Galbas.

Dodaje, że „sama uroczystość wręczenia paliuszy była bardzo skromna”. Odbywała się tuż przed rzeźbą Piety. Ojciec Święty miał dla każdego z nas chwilkę, aby nam osobiście pobłogosławić i powiedzieć kilka osobistych słów, więc bardzo mnie to wszystko przejęło. Potrzebuję jeszcze dużo czasu, żeby jakoś się uspokoić – wyznał hierarcha.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Franciszek: trzeba nieść Pana Jezusa wszędzie, z pokorą i radością

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę