Nasze projekty

To z Rosji zakłócano sygnał Radia Maryja. KRRiT wskazuje na celowe działania

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała, że zakłócenia na antenie Radia Maryja były celowym zagłuszeniem, zabronionym przez międzynarodowy regulamin. Źródło zakłóceń zlokalizowano "na północnym wybrzeżu Bałtyku w obwodzie kaliningradzkim".

fot. a3pfamily/freepik.com

Na początku kwietnia pojawiły się informacje o problemach związanych z nadawaniem Radia Maryja. W czasie jednej z audycji nagle przestał działać sygnał. „W trakcie Rozmów Niedokończonych słuchacze byli odcięci od naszego przekazu przez około 45 min” – można było przeczytać w mediach społecznościowych rozgłośni.

Kilka dni później Radio Maryja poinformowało o kolejnych problemach. Z powodu kolejnych zagłuszeń Centrum Satelitarne wydało zgodę na nadawanie z nowej częstotliwości satelitarnej. Po tym kroku odbiór audycji odbywał się bez zakłóceń.

„Zakłócenie to jest celowym zagłuszeniem”

Do sprawy odniosła się również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydając w tej sprawie komunikat. Jak przyznano, sygnał Radia Maryja transmitowany przez satelitę Eutelsat prawdopodobnie od kilku dni jest zagłuszany silnym sygnałem satelitarnym”. Zdaniem KRRiT zagłuszenia wywołuje źródło znajdujące się poza terenem kraju.

Reklama

Dochodzeniem w sprawie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zajęła się we współpracy z  EUTELSAT IGO – Europejską Organizacją Telekomunikacji Satelitarnej.

W poniedziałek, 15 kwietnia na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pojawił się komunikat, z którego dowiadujemy się, że źródło zakłóceń znajdowało się „na północnym wybrzeżu Bałtyku w obwodzie kaliningradzki. Biorąc pod uwagę charakter nośników zakłócających, można stwierdzić, że zakłócenie to jest celowym zagłuszaniem zabronionym przez Artykuł 15.1 Regulaminu Radiokomunikacyjnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU RR 15.1) – przekazał sekretarz wykonawczy IGO EUTELSAT.

Co więcej Sekretarz zwrócił się do francuskiego regulatora częstotliwości ANFR (Agence nationale des fréguences) o skontaktowanie się w tej sprawie „z odpowiednim organem Federacji Rosyjskiej w celu pilnego zbadania źródła wyżej opisanych emisji i podjęcia niezbędnych środków w celu zaprzestania szkodliwych zakłóceń i zapobieżenia ich wystąpieniu w przyszłości”.

Reklama

www.gov.pl/web/krrit, radiomaryja.pl, wirtualnemedia.pl, fronda.pl/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę