Nasze projekty

Publikacja encykliki ekologicznej 16 czerwca

Publikacja encykliki „Laudato si’”, poświęconej trosce o środowisko naturalne człowieka nastąpi 16 czerwca podaje francuski dziennik katolicki „La Croix”. Powołuje się przy tym na słowa dyrektora Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (Libreria Editrice Vaticana) ks. Giuseppe Costy

Poruszając ten temat Isabelle de Gaulmyn podkreśla, że dokument ten nie będzie stanowił jakiegoś przewrotu teologicznego, tym bardziej, że Kościół mówi o tej kwestii co najmniej od czasów pontyfikatu Piusa XII. Natomiast będzie to pierwsza encyklika poświęcona całkowicie ekologii, uznanej za jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów.

 

Zdaniem francuskiej dziennikarki można oczekiwać, że tekst ten podkreśli związek między ochroną przyrody a sprawiedliwością społeczną, wskazując, że ekologia jest kwestią sprawiedliwości zarówno wobec przyszłych pokoleń jak i ludów najuboższych, najbardziej zagrożonych konsekwencjami zmian klimatycznych. Można oczekiwać, że papież wskaże na konieczność globalnej solidarności. Isabelle de Gaulmyn uważa, że można też oczekiwać podniesienia przez Ojca Świętego kwestii tzw. ekologii ludzkiej, czyli ochrony warunków moralnych życia ludzkiego, podniesionej już przez św. Jana Pawła II w encyklice „Centesimus annus” z 1991 roku.

Reklama

st (KAI) / Watykan

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę