Nasze projekty

Poprawia się stan Tafidy Raqeeb – dziewczynki, o której życie walczył świat

Poprawia się stan przebywającej w śpiączce 5-letniej Tafidy Raqeeb, o której nieuśmiercanie walczyli rodzice, wspierani przez petycje i modlitwy z całego świata. Od października dziewczynka jest leczona we Włoszech.

Agencja CNA podała, że w czwartek dziewczynka pierwszy raz od października opuściła oddział intensywnej terapii i została skierowana na zwykły oddział pediatryczny. Jej stan poprawił się na tyle, że może być odłączana od respiratora nawet na godzinę. Lekarze przyznają jednak, że wciąż nie do końca rozumieją stan, w którym dziewczynka się znajduje.

– Niezwykle trudno nam jest ocenić jej stopień świadomości. W razie wątpliwości zakładamy jednak, że jest on większy, niż to widać na zewnątrz – powiedział podczas konferencji prasowej dr Andrea Moscatelli, kierujący oddziałem intensywnej terapii szpitala dziecięcego Gaslini w Genui, gdzie od października przebywa Tafida. Lekarze dążą obecnie do takiego wydłużenia czasu samodzielnego oddychania dziewczynki, by mogła ona przebywać z rodziną w domu.

– Prognozowanie jej stanu albo tempa poprawy jest praktycznie w tym przypadku niemożliwe. Z każdym dniem jednak wiemy coraz więcej – podsumował dr Moscatelli. 

Reklama
Reklama

5-letnia Tafida przebywa w śpiączce od 9 lutego ubiegłego roku. Zapadła w nią w następstwie powikłań zatoru tętniczo-żylnego i niedotlenienia mózgu. Z powodu niezrozumienia stanu, w którym się znalazła lekarze w Londynie, gdzie trafiła przekonywali rodziców, że dziewczynkę należy odłączyć od wszelkiej aparatury i pozwolić jej powoli umrzeć. Rodzice – wierzący muzułmanie – nie zgadzali się na taką decyzję. Zgodnie z brytyjskim prawem sytuację musiał rozstrzygnąć Sąd. W odróżnieniu od przypadku Alfiego Evansa, który również elektryzował światową opinię publiczną, Sąd zgodził się, by to rodzice zdecydowali o dalszym leczeniu lub nieleczeniu dziewczynki. Zgodnie z wyrokiem mogła ona zostać przetransportowana do szpitala we Włoszech, który oferował, że chce podjąć się leczenia Tafidy.

Walkę o życie dziewczynki śledziliśmy odkąd stała się sprawą publiczną:

Tafida jak Alfie? Trwa walka o życie dziewczynki z Wielkiej Brytanii

Reklama
Reklama

Tafida jak Alfie Evans. Sąd zdecyduje, czy musi umrzeć

Reklama

Mała Tafida może dalej żyć. Jej rodzice wygrali w sądzie

ad, CNA/Stacja7

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite