Nasze projekty

Tafida jak Alfie? Trwa walka o życie dziewczynki z Wielkiej Brytanii

Kolejny przypadek w Wielkiej Brytanii przypominający sprawę Alfiego Evansa. Tym razem dotyczy 5-letniej dziewczynki Tafidy, przebywającej w śpiączce z uszkodzeniem mózgu, którą rodzice chcą zabrać do Włoch na dalsze leczenie, z czym nie zgadzają się brytyjscy lekarze. Ci chcą odłączyć ją od respiratora.

Tafida Raqeeb ma 5 lat i do lutego tego roku była całkowicie zdrowym, pogodnym dzieckiem. 9 lutego trafiła do szpitala z objawami krwotoku mózgowego, który jak się okazało wywołała choroba rzadko występująca u dzieci: malformacja tętniczo-żylna (tzw. AVM). Doszło do zatrzymania akcji serca i oddechu oraz do urazowego uszkodzenia mózgu. Według lekarzy z Royal London Hospital, gdzie trafiła dziewczynka uraz ten nosi znamiona śmierci pnia mózgu, co według brytyjskiego prawa daje powody do uznania śmierci danego człowieka. Inni lekarze neurolodzy, na opinię których powołują się rodzice dziewczynki uważają jednak, że jej stan nie spełnia wszystkich wymogów „śmierci mózgowej”, ponieważ  dziewczynka reaguje na ból, czasem otwiera oczy, umie połykać i poruszać kończynami. Znaleźli również włoską klinikę, która chce zająć się leczeniem ich córki i wyprowadzeniem jej ze śpiączki. Na to jednak nie zgadzają się brytyjscy lekarze. Uważają, że dalsze utrzymywanie jej przy życiu za pomocą respiratora jest uporczywą terapią, więc należy odłączyć ją od wszystkich urządzeń

Sprawa już trafiła na wokandę Sądu Najwyższego w Wielkiej Brytanii, który ma rozstrzygnąć, czy rodzicom wolno wywieźć z kraju córkę na dalsze leczenie, czy też nie. Rodzice również zbierają podpisy pod petycją za możliwością dalszego leczenia we Włoszech ich dziecka (link do petycji online>>).

Spór wokół dalszych losów Tafidy bardzo przypomina ten wokół przypadków Alfiego Evansa w ubiegłym roku czy Charliego Garda w 2017. Obaj chłopcy również mieli uszkodzenia mózgu i przebywali w śpiączce, ich także rodzice chcieli przenosić do klinik w innych krajach, ale sądy przyznawały rację lekarzom brytyjskim i nakazywały odłączenie ich od respiratorów. Zarówno Charlie jak i Alfie zmarli kilka dni po odłączeniu od maszyn. Ich przypadki wywoływały społeczną dyskusję wokół tego, jaką władzę mają nad zdrowiem dzieci rodzice, a jaką brytyjskie państwo. Głos zabierały instytucje watykańskie oraz Ojciec Święty apelując do lekarzy, aby zrobili wszystko co konieczne by towarzyszyć tym chorym w ich cierpieniu.

Reklama
Reklama

Papieski szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus w Rzymie zapowiedział również, że rozpoczyna program badań nad dziecięcymi chorobami mózgu nieznanego pochodzenia.

ad, Catholic Herald/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę