Nasze projekty

Nigeria: armia uwolniła z rąk Boko Haram blisko 300 kobiet i dziewcząt

Nigeryjska armia uwolniła z rąk islamistycznego ugrupowania Boko Haram blisko 300 kobiet i dziewcząt. Na razie nie wiadomo, czy znajdują się wśród nich uczennice, porwane przez dżihadystów w kwietniu ubiegłego roku.

Żołnierze prowadzą akcję zbrojną przeciwko Boko Haram w rezerwacie Sambisa znajdującym się na nigeryjsko-kameruńskim pograniczu. Właśnie w nim odnaleźli porwane kobiety. Jak informuje armia, trwa identyfikacja uwolnionych osób.

 

Rok temu islamiści z Boko Haram, którzy dążą do ustanowienia w Nigerii muzułmańskiego państwa wyznaniowego, uprowadzili kilkaset dziewcząt z jednego z liceów w północno-wschodniej części kraju. W ich ręce trafiło 276 dziewcząt, ale kilkudziesięciu udało się uciec.

Reklama

 

Porywacze początkowo twierdzili, że zamierzają poślubić zakładniczki i traktować je jak niewolnice. Następnie zażądali uwolnienia przez władze więźniów Boko Haram w zamian za licealistki, do czego jednak nie doszło. Do dziś los 219 dziewcząt jest nieznany – choć może okazać się, że znajdują się wśród uwolnionych przez nigeryjską armię.


IAR/rtrs/AGP/wcześn./kry/dabr

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę