Nasze projekty

„Doświadczyłem opieki Boga i pokoju serca”. Poruszające świadectwo misjonarza uwolnionego z rąk islamistów

Ks. Hans-Joachim Lohre przez rok był więziony na pustyni w Mali przez terrorystów powiązanych z Al-Kaidą. Został uwolniony w uroczystość Chrystusa Króla, jednak dopiero teraz zaczyna dzielić się doświadczeniem przeżytym w niewoli.

fot. KircheinnotSchweiz/Youtube.com (print screen)

Zakonnik należy do Zgromadzenia Misjonarzy Afryki i przez prawie 30 lat pracował w Mali. Wierni zaniepokoili się, gdy nie pojawił się na Mszy, którą miał odprawić, a jego telefon nie odpowiadał. Przez rok nie podano żadnych informacji o jego miejscu pobytu ani stanie zdrowia. Szczegóły uwolnienia pozostają owiane tajemnicą, wiadomo jedynie, że zaangażowany był niemiecki rząd.

Jak wyznaje w swym świadectwie ks. Hans-Joachim Lohre, myślał, że jego niewola potrwa znacznie dłużej. W rękach islamistów w tym kraju wciąż bowiem znajduje się pracownik niemieckiej organizacji humanitarnej, porwany w kwietniu 2018 roku. Na odzyskanie wolności patrzy w kategorii cudu. Mocno wierzę, że także dziś Bóg czyni cuda, głównie przez innych ludzi, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, iż uczyni jakiś dla mnie – podkreśla.

Ten rok na pustyni w Mali, od uroczystości Chrystusa Króla 2022 do uroczystości Chrystusa Króla 2023, pozwolił mi doświadczyć, że Bóg dzień po dniu czynił dla mnie cudadodaje niemiecki zakonnik. Misjonarz podkreśla, iż miał dość wody i jedzenia, a Bóg oszczędził mu w tym czasie chorób, nawet bólu zęba. Nie był też źle traktowany i nie doznał niebezpieczeństwa ze strony wężów czy skorpionów, które udało mu się na czas „zneutralizować”.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: „Gdy śliczna Panna” w wykonaniu Roksany Węgiel

„Zawdzięczam to modlitwom tysięcy ludzi”

Zakonnik wyznaje, że największym cudem było dla niego przeżycie tych 368 dni na modlitwie, w głębokim pokoju wewnętrznym i świadomości obecności Boga. Jestem pewien, iż zawdzięczam to modlitwom tysięcy ludzi, chrześcijan i muzułmanów, w Mali i na całym świecie – pisze, życząc wszystkim, by tak jak on doświadczali na co dzień „cudu Bożego Narodzenia” oraz obecności Boga w swoim życiu.

Mali należy do krajów najmniej przychylnych chrześcijanom. Wielokrotnie dochodziło tam do porwań chrześcijańskich duchownych. Kraj ten od lat jest sceną ataków islamskich ekstremistów, które rozpoczęły się w 2012 roku, a następnie rozprzestrzeniły się na sąsiedni Niger i Burkina Faso, destabilizując sytuację w całym regionie.

Reklama

Beata Zajączkowska, Vatican News, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę