Nasze projekty

Jan Paweł II ochrzcił jej córkę. „Całym swoim życiem mówił o Ewangelii”

"To był święty, który potrafił powiedzieć «nie» głośno i stanowczo" - wspomina Monika Wnorowska w rozmowie z Radiem Watykańskim.

fot. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0/commons.wikipedia.org

Przez ostatni tydzień w Rzymie odbywały się uroczystości związane z 45. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Uczestniczyli w nich licznie Polacy, którzy spotkali się w niedzielę w kościele św. Stanisława na mszy świętej pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Świątynia wypełniła się po brzegi. Wielu polskich pielgrzymów nosi osobiste wspomnienia spotkań z Janem Pawłem II. Mimo upływu lat nadal trudno oddać słowami wyjątkowość tamtych chwil.

W rozmowie z Radiem Watykańskim Katarzyna Duda-Szaba, która już od 34 lat mieszka w Rzymie, wspominała, że wielokrotnie widywała papieża. Szczególnie zapamiętała pierwsze spotkanie, gdy odwiedziła Włochy jako młoda dziewczyna w 1988 roku. Ojciec Święty spóźnił się, więc dał radę podejść tylko do mnie. Chwilę porozmawialiśmy, zapytał się, co robię, ile mam lat. Powiedział mi kilka słów i pożegnał mówiąc: «trzymaj się, błogosławię». Rozpłakałam się po tym, bo byłem bardzo szczęśliwa. A Włosi patrzyli i zastanawiali się, co ten Ojciec Święty takiego przykrego powiedział, że ona płacze – wspominała kobieta.

Reklama

Prywatnie spotkanie z Janem Pawłem II wspomina również Monika Wnorowska. Papież ochrzcił bowiem jej córkę w Kaplicy Sykstyńskiej prawie 25 lat temu. On całym swoim życiem mówił o Ewangelii. To był święty, który potrafił powiedzieć «nie» głośno i stanowczo – mówiła w rozmowie z Radiem Watykańskim.

ZOBACZ TEŻ: Kard. Dziwisz: „Nie lękajcie się!” to słowa, które są kluczem do pontyfikatu Jana Pawła II

W 45. rocznicę uroczystego początku pontyfikatu Jana Pawła II prosimy, by pozostał dla nas nauczycielem miłości do Chrystusa, Kościoła, Polski – mówił w niedzielę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie.

Reklama

W homilii metropolita krakowski przypomniał, że dokładnie 45 lat temu św. Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.

Metropolita krakowski stwierdził, że podobnie jak św. Pawłowi, Chrystus powierzył św. Janowi Pawłowi II misję głoszenia Ewangelii. Jak zaznaczył, to zapewne nie podobało się wielu mu współczesnym ludziom. Papież podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r. przypominał wszystkim, że prawdziwa wolność to życie zgodne z Bogiem i Jego przykazaniami. Niektóre środowiska dystansowały się od jego słów, mówiąc że Polacy sami wiedzą jak używać swej wolności. Papież jednak niestrudzenie głosił prawdę dla dobra ludzi, bez względu na reakcje.

Jak św. Paweł Ojciec Święty głosił Ewangelię w utrapieniu, gdy miał miejsce zamach na jego życie, a z upływem czasu choroba osłabiała jego siły. Papież nie stracił ducha, a jego świadectwo o Chrystusie cierpiącym, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym przemawiało do wszystkich. Wokół niego zawsze gromadzili się młodzi, którzy czuli, że on jak dobry ojciec kocha ich i od nich wymaga.

Reklama

Abp Jędraszewski podkreślił też, że Karol Wojtyła bardzo kochał także Polskę i dał tego wyraz m.in. w swym poemacie „Myśląc Ojczyzna”. Natomiast podczas Apelu Jasnogórskiego Jan Paweł II mówił: „Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje”.

Dziękujemy Bogu, że dał nam tak wielkiego rodaka, jedynego w ciągu długich wieków naszej ojczyzny. W 45. rocznicę uroczystego początku jego pontyfikatu prosimy, by pozostał dla nas nauczycielem miłości do Chrystusa, Kościoła, Polski – zakończył arcybiskup.

PRZECZYTAJ TEŻ: Do seminariów przyjęto 280 kandydatów. „Utrzymuje się tendencja spadkowa”

Vatican News, KAI, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę