fot. Santiago Mejía LC/ Cathopic

Franciszek odwiedzi Węgry, ale może nie spotkać się z Orbanem. Trwają negocjacje

W połowie września papież Franciszek ma zamiar odwiedzić Węgry, gdzie weźmie udział w zamknięciu Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie. Jak donosi National Catholic Register, Ojciec Święty spędzi w tym kraju tylko kilka godzin i nie spotka się z przedstawicielami węgierskich władz.

Reklama

Plany papieża ujawnił watykanista Edward Pentin. Twierdzi, że Franciszek dał jasno do zrozumienia, że będzie uczestniczyć w Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, ale nie spotka się ani z premierem Viktorem Orbanem, ani z prezydentem Janosem Aderem. 

Już od kilku miesięcy było wiadomo, że papież chce wziąć udział w zamknięciu kongresu. Ten, pierwotnie miał się odbyć w 2020 roku, ale ze względu na pandemię, został przełożony na 2021 rok. Jak piszą organizatorzy na stronie internetowej, spadająca liczba zakażeń daje nadzieję, że wydarzenie odbędzie się w normalnym trybie we wrześniu. Kongres rozpocznie się 5 września i będzie trwać tydzień. Zakończy go uroczysta Msza Święta na Placu Bohaterów w Budapeszcie w niedzielę 12 września o 11:30. Tej celebracji ma przewodniczyć Franciszek.

Teraz we wrześniu będę musiał udać się na Węgry na Mszę św. kończącą Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Nie będzie to wizyta w kraju, ale Msza św. Ale Budapeszt znajduje się dwie godziny jazdy od Bratysławy: dlaczego więc nie odwiedzić Słowaków? Nie wiem… I tak to się zaczyna – powiedział Franciszek w czasie konferencji prasowej w samolocie, kiedy wracał z pielgrzymki do Iraku.

Reklama
Reklama

Wybory i wizyta na Słowacji

Niektórzy spekulują, że papież może nie chcieć spotkać się z Orbanem ze względu na jego sprzeciw wobec przyjmowania uchodźców. Przy okazji takich wizyt czasem odbywają się kurtuazyjne spotkania z przedstawicielami miejscowych władz. Tym razem, Franciszek ma spędzić na Węgrzech tylko kilka godzin. Kolejnym powodem mogą być też wybory parlamentarne, które odbędą się w tym kraju w kwietniu 2022 roku. Będzie to starcie rządzącego Fideszu z koalicją 6 ugrupowań opozycyjnych. Niektóre sondaże już pokazują, że tak szeroki sojusz może wygrać z premierem Orbanem. Wizyta głowy Kościoła katolickiego może zostać wykorzystana w kampanii wyborczej.

Jak donosi NCR, cały czas trwają zabiegi dyplomatyczne, by papież jednak spotkał się z premierem Węgier. W tej sprawie do Rzymu miał polecieć węgierski prymas kard. Peter Erdo. Węgierskie władze miały też zaproponować Franciszkowi spotkanie z politykami opozycji.

Ponadto jak informuje NCR, tuż po Kongresie Eucharystycznym papież nie wróci do Watykanu, ale uda się na trzydniową pielgrzymkę apostolską na Słowację. W Bratysławie ma spotkać się z prezydent tego kraju Zuzanną Caputovą, która już kilka miesięcy temu zapraszała Ojca Świętego. Jak mówią ludzie związani z węgierskim kościołem, jednoczesne zignorowanie władz w Budapeszcie będzie policzkiem dla tego kraju.

Reklama
Reklama

Z drugiej strony wizyta na Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie jest czysto duszpasterska i brak spotkań z przedstawicielami miejscowych władz może wynikać z religijnego charakteru podróży, a nie z niechęci Franciszka do węgierskich polityków.

Jak było w przeszłości?

Historia pontyfikatu Franciszka pokazuje, że papież jeździł w poszczególne miejsca do różnych krajów i nie spotykał się z prezydentami i premierami. W 2014 roku we francuskim Strasburgu przemawiał przed Parlamentem Europejskim i Radą Europy, a w 2016 roku odwiedził migrantów na greckiej wyspie Lesbos. Jak jednak zwraca uwagę watykanista Edward Pentin, żadne z tych miejsc wizyty nie było stolicą kraju, do którego pielgrzymował Franciszek. W przypadkach jednodniowych wizyt w stolicy państwa papież z reguły spotykał się przedstawicielami władz (np. Bośnia i Hercegowina w 2014 roku, czy Albania rok później).

Warto też zauważyć, że w czasie kończącego się Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie, w Warszawie będzie miała miejsce beatyfikacja Matki Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest ona zaplanowana na godzinę 12:00. Papieskim wysłannikiem na tę uroczystość jest kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Pół godziny wcześniej ma rozpocząć się msza w stolicy Węgier, którą odprawi Franciszek.

Reklama

Urzędnicy w Budapeszcie czekają na decyzję Watykanu. Według informacji „NCR” plan podróży apostolskich na Węgry i na Słowację miał być ogłoszony w pod koniec maja, ale oficjalne potwierdzenie zostało odłożone w czasie.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę