Nasze projekty

Betlejem bez turystów. Obchody Bożego Narodzenia w najważniejszych miastach

Pandemia Covid-19 ograniczy w tym roku obchody świąt Bożego Narodzenia na całym świecie. Surowe restrykcje obowiązywać też będą w pięciu najważniejszych w tym okresie miastach, w Betlejem, Jerozolimie, Nazarecie, w Rzymie i Watykanie.

Co roku w obchodach Bożego Narodzenia w Betlejem, Nazarecie, Jerozolimie, Rzymie i Watykanie bierze udział tysiące wiernych z całego świata. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że w uroczystościach, które zaplanowano w tych miastach weźmie – jeśli w ogóle – bardzo ograniczona liczba osób, natomiast każdy może włączyć się w nie za pomocą transmisji online.

Betlejem

Co roku setki tysięcy ludzi spędza Boże Narodzenie w Betlejem, jednak tym razem z powodu pandemii w mieście nie będzie obcokrajowców, a wszystkie wydarzenia zaplanowano z uwzględnieniem restrykcji sanitarnych, przy udziale nie więcej niż 50 osób.

Reklama
Reklama

Już w listopadzie burmistrz Betlejem Anton Salman zapowiedział, że obchody w biblijnym miejscu narodzin Chrystusa odbędą się wirtualnie. Zgodnie z zaleceniem palestyńskiego ministerstwa zdrowia ceremonia zapalenia świateł na choince na placu Żłóbka – między Meczetem Omara a Bazyliką Narodzenia Pańskiego – została ograniczona do kilkudziesięciu mieszkańców i przywódców religijnych.

Ograniczenia to jednocześnie ogromny cios dla tamtejszej gospodarki, ponieważ to właśnie w okresie bożonarodzeniowym najwięcej pielgrzymów i turystów odwiedza Betlejem, a tym samym zapełnia hotele, odwiedza sklepy z pamiątkami i restauracje, przynosząc regionowi potrzebny zysk. Według lokalnych organizacji charytatywnych ok. 80 proc. mieszkańców uzależnionych jest od turystyki i już od marca nie ma żadnego dochodu.

Jerozolima

Reklama
Reklama

Podobnie w znajdującej się nieopodal Betlejem Jerozolimie obchody Bożego Narodzenia będą różniły się znacznie od tradycyjnych. O ile władze izraelskie nie podejmą decyzji o trzecim już w tym roku lockdownie, to w mocy pozostaną obecne obostrzenia: zgromadzenia publiczne, takie jak modlitwy, mogą się odbywać przy maksymalnie 10 uczestnikach w pomieszczeniu lub 20 na zewnątrz.

Obecne regulacje resortu zdrowia uszczegóławiają zasady dotyczące nabożeństw w Bazylice Grobu Świętego, gdzie mogą się one odbywać pod warunkiem, że grupy złożone z nie więcej niż 10 wiernych będą od siebie „ściśle odseparowane”. W latach ubiegłych msze w Bazylice gromadziły nawet 2 tys. osób.

Nazaret

Reklama

W położonym ok. 150 kilometrów na północ Nazarecie również odwołano świąteczne uroczystości, koncerty i jarmarki, a liczba osób przebywających jednocześnie w sklepach czy muzeach została ograniczona.

Rzym i Watykan

We Włoszech w okresie Bożego Narodzenia nadal będzie obowiązywać godzina policyjna od 22.00 do 5.00. Kościoły pozostaną otwarte, ale władze zaapelowały o przełożenie pasterki na wcześniejszą godzinę, by wierni mogli wrócić do domów przed 22.00. Bary i restauracje w Rzymie pozostaną otwarte jedynie do godz. 18.00.

Każdy turysta musi się poddać 14-dniowej kwarantannie, a władze odwołały też świąteczne jarmarki, koncerty i tradycyjne w tym okresie lodowiska.

Z powodu pandemii w papieskich celebracjach w Bazylice Watykańskiej weźmie udział niewielka liczba wiernych, jednak będą one transmitowane na kanale YouTube Vatican Media. Wcześniej niż dotychczas, bo o godz. 19:30, papież Franciszek odprawi pasterkę w Wigilię, natomiast w pierwszy dzień Bożego Narodzenia w południe udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, a 31 grudnia o godz. 17.00 będzie przewodniczył nieszporom. Podczas tego nabożeństwa zostanie też odśpiewane dziękczynne „Te Deum” za łaski otrzymane w mijającym roku.

Pod kolumnadą bazyliki św. Piotra 13 grudnia została wyjątkowo otwarta wystawa „100 bożonarodzeniowych szopek w Watykanie”. W minionych latach szopki były prezentowane najczęściej w kościołach i salach wystawienniczych, jednak w tym roku ze względu na ograniczenia sanitarne wystawę umieszczono na wolnym powietrzu.

ZOBACZ: W tym roku papieska pasterka zacznie się wyjątkowo wcześnie

kh/PAP/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite