Nasze projekty

W tym roku papieska pasterka zacznie się wyjątkowo wcześnie

Papieska pasterka w tym roku zacznie się wcześniej niż w latach poprzednich. Franciszek rozpocznie odprawianie Mszy już o godzinie 19:30 – poinformowała Stolica Apostolska.

W tym roku pasterka rozpocznie się tak wcześnie, gdyż papież chce się dostosować do włoskich obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. W Watykanie nie ma godziny policyjnej, ale obowiązuje ona w całych Włoszech i rozpoczyna się o 22:00. Franciszek przeniósł pasterkę, żeby wszyscy uczestnicy mszy mogli wrócić na czas do domów.

Pasterka będzie odprawiana w bazylice św. Piotra przy głównym ołtarzu. Ze względu na pandemię, weźmie w niej udział mniejsza liczba wiernych niż zwykle.

Papieskie pasterki już w przeszłości rozpoczynały się przed północą. W ostatnich latach były odprawiane o 21:30 i 22:00, ze względu na wygodę papieży.

Reklama
Reklama

To nie pierwsza decyzja, którą Franciszek pokazuje, że dostosowuje się do ograniczeń narzuconych przez włoskie władze. 8 grudnia zrezygnował z tradycyjnej uroczystości na Placu Hiszpańskim, żeby nie gromadzić tłumów.

25 grudnia w pierwszy dzień świąt Franciszek udzieli świątecznego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. W następnie 2 dni spotka się z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”.

Na zakończenie roku kalendarzowego, Ojciec Święty będzie przewodniczył nieszporom, które zostaną odprawione w Bazylice Watykańskiej 31 grudnia o godz. 17.00. Podczas tego nabożeństwa zostanie też odśpiewane dziękczynne „Te Deum” za łaski otrzymane w mijającym roku. Z kolei 1 stycznia 2021 r. w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, kiedy obchodzony będzie także 54. Światowy Dzień Pokoju papież odprawi Mszę św. o godz. 10.00 – także w Bazylice św. Piotra. W tym samym miejscu i również o godz. 10.00 Franciszek będzie przewodniczył celebracji eucharystycznej 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną świętem Trzech Króli.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Franciszek: Modlitwa prośby jest całkowicie naturalna

ag/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite