Nasze projekty

Amerykańscy biskupi o szczepionce Johnson & Johnson: wzbudza wątpliwości moralne

Zdaniem biskupów USA szczepionka Johnson & Johnson przeciwko COVID-19 wzbudza wątpliwości moralne, ponieważ jest produkowana przy pomocy linii komórkowych pochodzących z abortowanych płodów. W specjalnym oświadczeniu zaapelowali do katolików, aby - jeśli istnieje taka możliwość - korzystali z preparatów innych firm.

Przewodniczący komisji doktrynalnej Episkopatu USA oraz ds. obrony życia wydali oświadczenie sprawie szczepionki Johnson & Johnson COVID-19, dopuszczonej ostatnio do użytku w Stanach Zjednoczonych. Zaznaczają w nim, że zatwierdzenie szczepionki COVID-19 firmy Johnson & Johnson do użytku w Stanach Zjednoczonych ponownie rodzi pytania o moralną dopuszczalność stosowania szczepionek opracowanych, przetestowanych i/lub wyprodukowanych przy pomocy linii komórkowych pochodzących z aborcji.

Przypominają, że pewne obawy wzbudziły szczepionki firm Pfizer i Moderna, ponieważ do ich testowania użyto linii komórkowej pochodzącej z aborcji, ale nie do ich produkcji. Natomiast szczepionka Johnson & Johnson została opracowana, przetestowana i jest produkowana przy użyciu linii komórkowych pochodzących z aborcji, co budzi dodatkowe zastrzeżenia moralne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Q&A: Szczepienie przeciw COVID-19. Odpowiada dr Grzegorz Cessak

Reklama
Reklama

Duchowni apelują o korzystanie z innych szczepionek

Biskupi przywołują stanowisko Kongregacji Nauki Wiary, która orzekła, że „gdy nie są dostępne takie szczepionki przeciwko Covid-19, które nie budzą zastrzeżeń etycznych (…) jest moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciwko Covid-19, które wykorzystały linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym” (n.2).

„Jednakże, jeśli ktoś może wybierać spośród równie bezpiecznych i skutecznych szczepionek COVID-19, powinien wybrać szczepionkę, która ma najmniejszy związek z liniami komórkowymi pochodzącymi z aborcji. Dlatego też, jeśli ktoś ma możliwość wyboru szczepionki, powinien wybrać szczepionki firmy Pfizer lub Moderna zamiast szczepionek firmy Johnson & Johnson” – piszą amerykańscy biskupi.

Biskupi podkreślili, że trzeba nalegać, aby firmy farmaceutyczne zaprzestały używania linii komórkowych pochodzących z aborcji. Jednocześnie wskazują, że przyjęcie szczepionki – w obliczu światowego cierpienia jakie wywołuje pandemia – może okazać się aktem miłosierdzia, który posłuży dobru wspólnemu.

Reklama
Reklama

Czym jest linia komórkowa? To laboratoryjna hodowla namnażających się komórek powstałych z podziału wyselekcjonowanej komórki jakiegoś organizmu. W przypadku preparatu Johnson & Johnson użyto linii komórkowej pochodzącej od 18-tygodniowego płodu poddanego aborcji w 1985 r. Posłużyła ona do generowania adenowirusów, który jest nośnikiem szczepionki. Adenowirus zawiera gen odpowiedzialny za wytwarzanie białka szczytowego koronawirusa wywołującego reakcję odpornościową.

Stanowisko Watykanu na temat szczepionek

Jak podkreśliła Kongregacja Nauki Wiary w dokumencie opublikowanym w grudniu, w przypadku obecnej pandemii „można korzystać z wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne z pełną świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane”.

Kongregacja podkreśliła, że stoimy w obliczu „poważnego niebezpieczeństwa, takiego jak rozprzestrzenianie się poważnego czynnika chorobotwórczego, inaczej niemożliwego do opanowania”, takiego jak wirus powodujący COVID-19. Dlatego kiedy z różnych powodów niedostępne są szczepionki przeciwko COVID-19 „etycznie nieskazitelne” jest „moralnie akceptowalna” zaszczepienie się za pomocą tych, które używają linii komórkowych od płodów pozyskanych w wyniku aborcji.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Kongregacja Nauki Wiary o szczepionkach na Covid 19

kh/KAI/Stacja7

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite