Nasze projekty

8 lutego odbędzie się maraton modlitewny przeciwko handlowi ludźmi

Po raz siódmy międzynarodowa sieć zakonna "Talitha Kum" organizuje maraton modlitewny i dzień refleksji przeciwko handlowi ludźmi. Tym razem, z uwagi na obostrzenia sanitarne, wydarzenie odbędzie się jedynie w formie wirtualnej.

Human trafficking involves the exploitation of people through means such as forced prostitution, involuntary labor, or debt bondage. According to the International Labor Organization, there are approximately 21 million people currently enslaved in human trafficking worldwide. (U.S. Air Force graphic by Airman 1st Class Kyle Cope)

W Europie z roku na rok rośnie liczba ofiar handlu ludźmi. Włoska Caritas zwraca uwagę na coraz bardziej niepokojące statystyki, a wiążą się one głównie z napływem migrantów. Są oni sprzedawani do niewolniczej pracy na budowach czy w rolnictwie. Kobiety zaś najczęściej stają się ofiarami wykorzystywania seksualnego. Kolejną, mniej widoczną odmianą handlu ludźmi jest rynek nielegalnie pozyskanych organów oraz sprzedawanie dzieci do adopcji. Światowy Dzień modlitwy i refleksji przeciwko handlowi ludźmi, ustanowiony został we wspomnienie liturgiczne św. Józefiny Bakhity – świętej niewolnicy.

„Uwolnić uciśnionych”

Tematem tegorocznej edycji spotkania będzie „Gospodarka bez handlu ludźmi”. Jak wyjaśniają inicjatorki modlitewnego maratonu, „chodzi o zwrócenie uwagi na jedną z głównych przyczyn tego haniebnego procederu, a mianowicie dominujący model gospodarczy, którego ograniczenia zaostrza jeszcze pandemia COVID-19”.

Tegoroczny plakat promujący inicjatywę zawiera fotografię rzeźby zatytułowanej „Uwolnić uciśnionych”, wykonanej przez kanadyjskiego artystę Tima Schmalza, który jest także autorem pomnika uchodźców znajdującego się na placu św. Piotra. Twórca plakatu zaznacza, że zależało mu na pokazaniu związków handlu ludźmi z problemem migracji.

Reklama
Rzeźba „Uwolnić uciśnionych”. Fot. preghieracontrotratta.org

Plaga, która uderza w godność najsłabszych

Franciszek określił handel ludźmi jako „plagę, która rani godność najsłabszych braci i sióstr”. Napisał o tym w sierpniu ubiegłego roku, w liście skierowanym w do episkopatu Argentyny. Papież podkreślił w nim, że „obecna epoka naznaczona jest perspektywą utylitarną i stąd często również człowiek jest traktowany jak przedmiot, którym można kupczyć”. Papież zachęcił wówczas każdego do włączenia się w walkę z tym haniebnym procederem.

Wiele razy Stolica Apostolska interweniowała w kwestii handlu ludźmi na forum międzynarodowym. W październiku 2020 r. o wzmocnienie struktur wsparcia dla osób będących ofiarami handlu „żywym towarem” apelował w Radzie Stałej OBWE ks. Janusz Urbańczyk, Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji. Przypomniał, że na świecie jest ponad 40 mln ofiar handlu ludźmi, w tym 10 mln to nieletni.

W imieniu Papieża ks. Urbańczyk zaznaczył, że należy przede wszystkim zająć się wyeliminowaniem przyczyn tego zjawiska – konfliktami zbrojnymi i przymusowymi migracjami. Zdaniem Watykanu koniecznie trzeba zagwarantować osobom zagrożonym dostęp do ochrony socjalnej, edukacji, opieki zdrowotnej i wymiaru sprawiedliwości. Pozwoli to ograniczyć ryzyko stania się ofiarą handlu ludźmi.

Reklama

7-godzinny maraton modlitewny

„Talitha Kum” to międzynarodowy projekt, która przeciwstawia się współczesnemu niewolnictwu.  Jej celem jest także walka z przemocą seksualną. Misja ta powstała w 2009 r. z inicjatywy Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń Żeńskich. Obecnie jest włącza się w nią ok. 2000 sióstr i kobiet konsekrowanych, które w różnych miejscach świata – incognito – wyciągają z niewoli handlu ludźmi i i pomagają im odbudować swoje życie. Projekt działa w 70 państwach na 6 kontynentach.

Dotarcie z pomocą do ofiar przestępców wymagało stworzenia ogólnoświatowej sieci, ponieważ proceder handlu ludźmi obejmuje ogromne terytoria. Siostry zajmują się bezpośrednią pomocą poszkodowanym, działaniami prewencyjnymi i informacyjnymi. Nazwa projektu pochodzi od słów Jezusa wypowiedzianych w czasie spotkania z córką Jaira: „talitha kum”, czyli „dziewczynko, mówię ci, wstań!” (Mk 4, 41).

Maraton modlitewny w intencji ofiar handlu ludźmi i przeciwko temu procederowi odbędzie się 8 lutego 2021 r. w godzinach 10.00-17.00. Różne kontynenty modlą się w wyznaczonych odcinkach modlitewnych:

Reklama

10:10-12:20 – Azja, Oceania, Bliski Wschód
12:20-13 – Afryka
13-15 – Europa; w tym czasie swoje przesłanie przekaże Papież Franciszek
15-16 – Ameryka Południowa
16-17 – Ameryka Północna

Modlitwa będzie transmitowana bezpośrednio na YouTube’owym kanale organizatorów.

ZOBACZ TAKŻE: Franciszek: Módlmy się za kobiety, które są ofiarami przemocy. Papieska intencja na luty

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę