Nasze projekty

Franciszek przeciw „zbrodniczemu handlowi ludźmi”

Usłyszmy wołanie tak wielu braci wyzyskiwanych przez zbrodniczych handlarzy - napisał w poniedziałek na Twitterze papież Franciszek. Tego dnia z inicjatywy ONZ obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi.

Do tego dramatycznego problemu, dotykającego według statystyk aż 40 mln ludzi na świecie, w większości kobiety – papież nawiązał również dnia poprzedniego, w rozważaniach po modlitwie Anioł Pański. „Ta plaga zniewala wielu mężczyzn, kobiety i dzieci częściowo w celu pracy, a częściowo do  wykorzystywania seksualnego, handlu organami, żebractwa i wymuszonej przestępczości. Do rekrutowania ofiar wykorzystywane są często szlaki migracyjne. Obowiązkiem wszystkich jest potępienie niesprawiedliwości i stanowcze sprzeciwienie się tej haniebnej zbrodni” – mówił.

Poniedziałkowy wpis w serwisie społecznościowym Twitter brzmiał równie mocno: „Usłyszmy wołanie tak wielu braci wyzyskiwanych przez zbrodniczych handlarzy: oni nie są towarem, to osoby, ludzie i jako tacy powinni być traktowani” – napisał Franciszek.

W intencji ofiar handlu ludźmi organizowana jest m.in. w Polsce comiesięczna nocna modlitwa pod hasłem „Zmieniamy noce w Moc miłosierdzia”. Zawsze z piątku na sobotę, na początku miesiąca o godz. 3 w nocy wiele osób odmawia Koronkę do Bożego Miłosierdzia za  ofiary handlu ludźmi ich oprawców. Akcja jest organizowana przez Sieć Bakhita od 8 lutego 2015.

Reklama

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) i fundacji Walk Free ofiarami handlu ludzi jest obecnie na świecie ponad 40 milionów ludzi z czego 71 proc. stanowią kobiety i dziewczęta. Formy handlu są różne: handel migrantami, praca przymusowa, praca dzieci, wykorzystywanie seksualne, handel organami, rekrutacja w zbrojnych grupach, wczesne przymusowe małżeństwa.

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę