Nasze projekty

Dyplomaci watykańscy: „działania w sieci stały się najczęstszym sposobem wabienia nowych ofiar handlu ludźmi”

„Trzeba działać, aby media społecznościowe nie były wykorzystywane do mnożenia ofiar” - powiedzieli watykańscy dyplomaci w Wiedniu, podczas spotkania grupy zadaniowej ds. Handlu ludźmi przy ONZ.

fot. sammisreachers/pixabay.com

W dniach 12-13 października w Wiedniu odbyło się spotkanie grupy zadaniowej ds. Handlu ludźmi przy ONZ. Udział w rozmowach wzięła również Stolica Apostolska.

Przedstawiciele Papieża Franciszka zaznaczyli, że związek między handlem ludźmi, a internetem jest ogromny. Proceder handlu ludźmi w ostatnich latach znacznie wzrósł, a w czasie pandemii koronawirusa stał się drugą najbardziej dochodową działalnością przestępczą na świecie, zaraz po nielegalnym handlu bronią. Działania w sieci stały się najczęstszym sposobem wabienia nowych ofiar – powiedzieli watykańscy dyplomaci.

Dodali, że Ojciec Święty ma na sercu wszystkie ofiary handlu ludźmi i jednocześnie wzywa do walki z tym przestępstwem we wszystkich formach. Zachęca „wszystkie podmioty polityczne i społeczne do podjęcia większych wysiłków w celu zapewnienia, że platformy cyfrowe nie będą mogły być wykorzystywane jako narzędzie przez handlarzy ludźmi do wabienia, więzienia i wykorzystywania ofiar”.

Reklama

Przedstawili również swoją rekomendację „ustanowienia na poziomie międzynarodowym mechanizmu, który pomagałby poszczególnym państwom w identyfikowaniu przestępczego wykorzystania mediów społecznościowych i innych narzędzi komunikacji do handlu ludźmi”.

Obecnie liczba liczba ofiar handlu ludźmi dochodzi do ok. 40 mln, z czego 70 proc. stanowią kobiety.

pa/Marek Krzysztofiak SJ/vaticannews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę