Nasze projekty

Franciszek: Módlmy się za kobiety, które są ofiarami przemocy. Papieska intencja na luty

W lutym Papież Franciszek prosi o modlitwę w intencji kobiet, które są ofiarami przemocy. "Nie wolno ignorować i przechodzić obojętnie wobec ich krzyku" – podkreśla Franciszek.

Swoją intencję na luty Franciszek przekazał za pośrednictwem Światowej Sieci Modlitwy Papieża. Skupia ona świeckich i duchownych Kościoła katolickiego. Jej głównym celem jest osobiste uświęcenie członków oraz misja ewangelizacji. Intencje ogólne i misyjne do modlitwy na każdy miesiąc wyznacza papież.

Przemoc to hańba dla całej ludzkości

W nagraniu Ojciec Święty zwrócił uwagę, że zła jest każda przemoc, a zwłaszcza ta, skierowana wobec słabszych. Dzisiaj nadal są kobiety, które cierpią z powodu przemocy. Przemocy psychologicznej, przemocy werbalnej, przemocy fizycznej, przemocy seksualnej. Liczba kobiet, które są bite, obrażane, gwałcone robi wrażenie – zauważa Franciszek.

Papież podkreślił, że „różne formy nadużyć, których doświadcza wiele kobiet, są hańbą i degradacją dla całej ludzkości„. Dla mężczyzn i dla całej ludzkości. Świadectwa ofiar, które ośmieliły się przerwać milczenie, są wołaniem o pomoc, którego nie możemy zignorować – podkreślił Papież i zachęcił: „Nie możemy patrzeć w drugą stronę. Módlmy się za kobiety, które są ofiarami przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo i aby ich cierpienie było dostrzeżone oraz wysłuchiwane przez wszystkich”.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Rodzina to podstawa bezpieczeństwa

Miłość Boga uczy odnoszenia się do słabszych

W rozmowie z Radiem Warszawa do tej papieskiej intencji odniósł się Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet i Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka Papież Franciszek zwraca uwagę, że świadectwo ofiar przemocy nie może być ignorowane, że trzeba zrobić wszystko, aby wszelkie przejawy wobec kobiet dostrzec, wysłuchać i oczywiście im pomóc. Papież zwraca też uwagę, aby tej przemocy przeciwdziałać, dlatego wzywa wiernych całego świata do modlitwy. Modlitwa z natury swej jest otwarciem się na Bożą pomoc, na Boże światło – tłumaczył bp Wiesław Szlachetka.

Zdaniem ks. biskupa bardzo ważna jest świadomość zagrożeń i przyjęcie Bożego orędzia miłości. Rozpoznajemy je w tajemnicy wcielenia i dziele zbawienia – Chrystus ofiarowuje nam miłość, daje jej wzór i zaprasza, aby przyjąć oraz realizować ją w swoim życiu. By stała się ona sposobem budowania relacji i odnoszenia się do słabszych – wyjaśnił.

Reklama

Jezus wobec kobiet

Bp Szlachetka przypomniał także, że cała działalność Jezusa w Ewangelii i Jego nauczanie – zwłaszcza w spotkaniach z kobietami – ukierunkowane jest na przywrócenie im godności zabranej przez uwarunkowania społeczne. Jezus zawsze przypomina, że na początku tak nie było, że zarówno mężczyzna jak i kobieta zostali stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, że noszą tę samą istotę swego bytu, tę samą godność i mają te sama prawa. Co więcej, Jezus przynosi zbawienie wszystkim, zarówno mężczyznom i kobietom. Dowiadujemy się też, że tak mężczyźni jak i kobiety powołane są do tej samej łaski – do świętości – dodał Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet.

os, vaticannews, radiowarszawa.com/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę